אאא

חשיפת "כיכר השבת": לאחר ההד הציבורי הנרחב שיצר מכתבו של נשיא מועצת חכמי התורה, הגאון רבי שלום כהן, מהשבוע האחרון, בו הוא אוסר על נשים ללמוד לימודים אקדמיים, העבירה הערב (שלישי) תנועת ש"ס לכלי התקשורת מכתב ישן של הגר"ש כהן, בו הוא מפרט את האיסור בלימודים אקדמיים, ומציג רשימת תנאים שמאפשרת לימודים אקדמיים לנשים חרדיות. מהמסמך עולה, כי הרב כהן שינה כיום את דעתו אותה השמיע בעבר.  

המסמך הנוסף שנחשף היום, בחתימת ידו של הגר"ש כהן, נכתב בשנים האחרונות, ועושה סדר בהשקפת עולמו בכל נושא הלימודים האקדמיים לנשים חרדיות, מהמסמך עולה בצורה ברורה כי בעבר סבר הרב כי ישנה אפשרות לנשים חרדיות ללמוד לימודים אקדמיים לנשים חרדיות - זאת בתנאי שיעמדו בקריטריונים שייקבעו על ידי ועדת הרבנים.

 (צילום: פלאש 90)
מכתב הרב כהן הישן שנחשף היום (סריקה)
הגדלה

על המסמך הישן שנכתב בתקופה בה התיר הרב כהן לימודים אקדמיים, חתומים מלבד הגר"ש כהן גם ראש ישיבת פורת יוסף דאז הגאון רבי יהודה מועלם זצ"ל, הגאון רבי שמואל פנחסי וח"כ נסים זאב מש"ס.

נוסח המסמך הישן

בישיבת רבנים בנוכחות הרבנים הגאונים

הגאון הרב שלום כהן שליט"א

הגאון רבי יהודה מועלם לשליט"א

הגאון רבי שמואל פנחסי שליט"א

ח"כ הרב נסים זאב שליט"א

הוחלט כדלהלן:

1. תהיה אפשרות לבנות נשואות מכהנות בפועל תהיינה רשאיות להמשיך את הלימודים ולקבל תואר B.A אקדמאי.

2. ביחס לבנות שטרם נישאו וטרם משמשות כמורות תהיה ועדת חריגים שתקיים פגישה וראיון עם אחד הרבנים ו/או הרב שמואל פנחסי ועם יווכח שמטרתה לשם שמים יאפשרו לה.

3. המסלול של בית הספר הוא להיות (מונח מקצועי מתחום החינוך) ברצף כהמשך לימודים.

4. כל האמור, מותנה שכל המרצות יהיו ראויים ללמד על פי דרכי אבותינו, וכל הלימודים והתכנים יהיו על פי דברי רבותינו, ויהיה הרב שמואל פנחסי ממונה על בדיקת החומר והחומר האנושי

ועל זה באנו על החתום י' כסליו תשס"ט

יהודה מועלם. שלום כהן. שמואל פנחסי. נסים זאב.

 הגר"ע יוסף וסטודנטיות חרדיות (ארכיון כיכר השבת)

אנשיו של נשיא מועצת חכמי התורה הגר"ש כהן טוענים בשיחה ל"כיכר השבת" כי אין כל חדש בדברים, "במכתבו מתשס"ט פירט הגר"ש כהן מה מותר ואילו במכתבו האחרון פירט את מה שאסור. לשמחתנו, אומרים הגורמים, "הפעם לא צריך לצאת בהבהרות, לאחר שהמסמך האמור מפרט בדיוק את הגבולות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, הסערה בנוגע ללימודים אקדמיים לנשים החלה אמש לאחר פרסום מכתבו של הגר"ש כהן ב"כיכר השבת", בו אסר על לימודים אקדמיים לנשים.

מוקדם יותר היום פורסמה עדותה של סטודנטית חרדית על המתרחש במכללות החרדיות. "אני מרגישה שמחה מאוד גדולה. אני מרגישה פשוט גאולה", היא אומרת בהתייחסות למכתב שיצא, "היינו צריכים לקום ולצעוק על זה כבר לפני המון זמן, היום הזה הוא פשוט יום גאולה לעם ישראל ולדור הבא שלנו, פשוט גאולה".

"אני אומרת את זה מתוך ניסיון", היא מדגישה, "אני הייתי שם, למדתי שם, במכללה הכי חרדית, והרגעים שעברתי שם - אין לי מילים לתאר את הביזיון הזה, פשוט פסל בהיכל השם, כאדם חרדי אני אומרת את זה. קלטתי שאם אני אשאר שם עוד טיפה המצב הרוחני של בסכנה - קמתי ועזבתי את המקום". היא אמרה את הדברים בעילום שם למרדכי לביא בתכניתו 'שמונה עד עשר' ברדיו "קול ברמה".

"ישבתי שם יום אחד ובא מרצה שדיבר על תורה, הוא לימד תורה, והוא ישב והקריא שם איזה פסוק והסביר את משה רבינו, הוא הסביר את משה רבינו בצורה כזו מתיימרת, הוא הסביר אותו בצורה מאוד לועגת ומזלזלת, הוא העז להרים יד במשה רבינו. הוא מרצה שבא ממקום מאוד גדול... הוא פשוט דיבר נגד משה רבינו" אמרה.