הרב רפאל כהן (צילום: אלימלך גרסטל)
אאא

ראש מוסדות "יתד התשובה" בצפת, הרב רפאל כהן, מתקשה להירגע לאחר הביזיון שהתרחש בחתונת אחיינו, במהלכה גורשו חברי החתן משום שסרב לנהוג כמנהג האשכנזים.

הלילה (מוצאי שבת) הוא מסר שיעור מיוחד, קודם שיעורו השבועי של נשיא מועצת חכמי התורה, מרן הרב עובדיה יוסף, המועבר לרבבות צופים ומאזינים בלווין וברדיו.

הרב כהן, כזכור, היה זה שחשף את פרשת חדר הייחוד וראש הישיבה שגירש את חבריו של החתן מן החתונה.

"זה לא מקרה ראשון", התבטא הרב כהן בכאב. "יש ראשי ישיבה שאומרים לבחורים שייפגשו עם בנות המתכוונת ללכת רק עם פאה", הוא מספר.

"היתה בת אחת, שהכירה בחור, שמעה עליו דברים טובים ורצתה להתחתן. אמרו לה שראש הישיבה רוצה רק עם פאה.

"היא, לתומה, מתקשרת לראש הישיבה. במקום לענות לה לגופו של עניין, הוא משיב לה: את אישה פשוטה מדי כדי שאסביר לך את הנושא הזה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מה ההתנשאות הזו? אני לא בוכה על העבר. כל מה שאני משמיע כאן היום, זה כדי להיזהר על העתיד. אנחנו לא מתכוונים לעקוף אותם, אבל יש לי מסר להעביר: יש לאשכנזים הרבה מאוד מניות אצל הספרדים. אבל אם האשכנזים חס וחלילה יצטערו על זה שהספרדים מתקדמים מאוד יפה, הם יאבדו את כל הזכויות שלהם".

הפרשה המטלטלת העמידה במרכז הדיון את ראשי הישיבות הספרדיות שמאמצים מנהגים אשכנזיים. הזעם בציבור הספרדי, כצפוי, גדול מאוד.

הרב כהן התייחס לעצם המחלוקת ההלכתית, וציין כי מרן הגרי"ש אלישיב עצמו הורה כי על הספרדים לנהוג כמנהגם. "יש להשאירם במנהגם ואין לנו לכפות את דעתנו", ציטט הרב כהן.

הרב רפאל כהן תקף את "יתד נאמן" שלדבריו, משמש במה למתקפה נגד הספרדים. הוא כינה את העיתון "יתד הלא נאמן" וזכה לתשואות.