אאא

אנו עדים בשבועות האחרונים למאבק בלתי-מתפשר בקפיטליזם הכלכלי של ראשי המדינה היושבים אי-שם במגדלי השן ועושים ככל העולה על רוחם. מאבק זה ביסודו צודק הוא. לא ייתכן שמשאבי המדינה יוזרמו היישר לתוך כיסיהם המנופחים גם כך של הטיקונים השולטים על כל בדל של רווח והכנסה.

אנו גם ערים לניגוח הפנימי המתחולל בתוככי הציבור החרדי באשר לתמיכה או להסתייגות במאבק זה. ברור הוא שהציבור הפגוע ביותר מגזירות הממשלה ומרווחי טייקוני המדינה הוא הציבור החרדי, אולם קל תמיד להתמקד במעגלים הרחוקים מאיתנו ולזעוק חמס על תופעות כלליות שאינם משתייכים היישר לגורל הציבור החרדי.

הייתי רוצה בשורות מעטות אלו להצביע על טייקוני ואויבי הציבור החרדי מבית ולא מבחוץ.

מי מכם לא קונה מוצרי בשר שמחיריהם מופקעים בצורה יוצאת דופן. מדוע שהציבור לא יתקומם אחת ולתמיד כנגד טייקוני הכשרות המרווחים עלינו הון עתק? האמינו לי, לפני שאני ישבתי וכתבתי, ביררתי אצל מומחי כשרות מתחום הבשר והם, כן הם, הודו לי בפה מלא שמדובר באחד מהגניבות הציבוריות הגדולות ביותר.

אין שום הצדקה שקילו בשר יעלה בעשרות אחוזים יותר מכשרות מהודרת של הרבנות הראשית. הצוותות היוצאות לשחיטות בחוץ לארץ אלו אותם מנוצות או לכל היותר בתוספת של אדם שניים.

העלויות הם זהות ממש ובכל אופן חורשים את גבינו במחירים מופקעים. למה אנו נותנים לזה יד? אני אומר לכם בפה מלא לאחר בירור מעמיק שמדובר כאן בגזל ממש, אין לי מילה אחרת.

אבל אנחנו אדישים ומראש מרימים ידיים. קל לנו להתחבר למאבקים של אחרים, אבל אין אנו מעיזים לעשות בדק בית פנימי ואמיתי כנגד הטייקונים החרדים שגוזלים ועושקים את כספנו - כך גם בשחיטת העופות שהרווחים שם כמו הבשר במאות אחוזים. על גב מי העושק הזה - אם לא על גבם של המשפחות האומללות מרובות הילדים?

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בזמנו, כבוד קדושת הרבי מגור, ה'לב-שמחה', שצפה את הקרטלים הללו, נלחם בהם בכל עוז - אמנם במוצרים אחרים, אבל זה אותו עניין ועיקרון של אנשים שהחליטו לחרוש את גבינו ולהעריך את מעניתם בתוככי כיסנו.

יש בי עוד תקווה שאנו, הציבור החרדי, עוד נפתח את עינינו יום בהיר ונזעק חמס. אל לנו לשכוח שגם גניבה מתמשכת רבת שנים אינה עושה אותה נכונה וצודקת.

במסגרת יכולתי, אני מעלה נקודות אלו עוד ועוד במקומות שונים בו אני מקבל כלי ביטוי אני זועק חמס עדיין לא שכחתי ולא אשכח את התופעה של העלויות המוגזמים בשטח תלמודי התורה והסימנרים גם עליהם אני זועק.

אל מול עיניי אני רואה את מה שאמרו חכמינו שיערם לברכה "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם מלא" ואני סבור שאם נצליח במאבקינו זה, נציל יותר מאדם אחד שמתמוטטים כתוצאה מהיוקר ומאותם קרטלים גזלנים.