אאא

חוק הגיוס המסתמן כפי שיתגבש ב'וועדת שקד' יהיה ללא סנקציות פליליות אך עם סנקציות כלכליות חמורות ומשמעותיות נגד החרדים המשתמטים, כך מדווח הבוקר (שלישי) העיתון 'מעריב'.

לפי הדיווח, היועצת המשפטית של הוועדה החלה לגבש מתווה חדש לחוק הגיוס לבקשתה של יו"ר הוועדה ח"כ איילת שקד.

במהלך דיוני ועדת פרי נפסלו הסנקציות הכלכליות, אך כעת, מנסה הוועדה להתגבר על הקשיים המשפטיים בנושא כדי להגביר את גיוס החרדים באמצעות סנקציות כלכליות.

ב'מעריב' דווח כי אחד המתווים שנבחנים על-ידי הוועדה גובש על-ידי עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, והועבר אתמול על-ידי ח"כ איילת שקד לחלק מחברי הוועדה וליועצת המשפטית של הוועדה, מיקי פרנקל-שור.

המתווה כולל שלילת מימון מהמדינה לתלמיד ישיבה שישתמט משירות, שלילת מימון ממוסד חרדי שיקבל תלמידים משתמטים, שלילת קצבת הבטחת הכנסה לאברכים שלא שירתו, ביטול הנחות בביטוח הלאומי, שלילת זכאות למס הכנסה שלילי, שלילת הטבות דיור לזוגות צעירים, מניעת סיוע בשכר דירה, איסור העסקה בשירות המדינה, איסור השתתפות בבחינות הסמכה של הרבנות הראשית ועוד.

ב'בית היהודי' וענים כי ב'יש עתיד' הביעו נכונות לקבל מתווה של סנקציות כלכליות משמעותיות, לאחר שהבינו שסנקציות פליליות אינן ישימות.

בוועדה הסבירו כי "המסר שאנחנו רוצים להעביר הוא שחרדי שלא מתגייס פוגע דווקא בחברים שלו שלומדים בישיבה כי מפני שהם משתמטים ולא יעמדו ביעדי הגיוס, אז החברים שלהם שלומדים בישיבה יסבלו מזה, ויספגו עונשים כלכליים בגללם".

ח"כ שקד אמרה ל'מעריב' כי "אני בודקת את כל האפשרויות הקיימות כדי שהחוק יוביל לגיוס חרדים ולא יגרום להתנגדות רבנית חריפה, שרק תעצור את התהליך. כל החלופות נבדקות בשיתוף עם חברי הוועדה, כולל ארגונים חוץ-פרלמנטריים כמו חדו"ש והמכון הישראלי לדמוקרטיה. אני ועפר שלח עובדים בשיתוף פעולה, בתיאום ובשקיפות".

ח"כ עפר שלח אמר ל'מעריב' כי "עמדת יש עתיד לא השתנתה. חוק הגיוס יעבור באופן סופי במתכונת שבה עבר בממשלה ובקריאה הראשונה בכנסת".