אאא

יום ירושלים: אלפים השתתפו הערב (שלישי) בעצרת המרכזית לרגל יום ירושלים שנערכה בהיכל ישיבת "מרכז הרב" הציונית דתית בשכונת קריית משה בירושלים. במעמד נכחו הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, הרב הראשי לישראל הגאון רבי דוד לאו וראש הממשלה בנימין נתניהו.

על בימת הכבוד ניתן היה לראות אמנם הצגת אחדות נדירה בין הרבנים החרדים לרבני הציונות הדתית. אך אחד המשתתפים צינן זאת בשיחה עם "כיכר השבת. "אל תתרגש, 'מרכז' זו ישיבה חרדית לכל דבר, רק שהתלמידים חובשים כיפות סרוגות, כולם פה בעד תלמידי הישיבות, אנחנו לא בנט ואריאל". 

כאשר הוזמן הגאון רבי דוד לאו לשאת את דבריו, החלו האלפים לשיר לכבודו יחד עם התזמורת, אך הגר"ד לאו ביקש לעצור את כלי הנגינה: "הרב יוסף נמצא בשנת אבל", אמר לתלמידים.

"ירושלים היא עיר שמחברת את כל עם ישראל, מחברת את כולם, כולם כאחד חברים עם ישראל, וברגע שמחוברים יש את הזכות לבקש מבורא עולם שבשבוע הבא (חג השבועות) נזכה להקריב את הקורבנות בבית המקדש" אמר הרב לאו.

מיד לאחר מכן, הוזמן לשאת דברים הראשל"צ הגר"י יוסף שפתח בדברי שבח לראש הישיבה הגאון רבי יעקב שפירא ולישיבה עצמה: "אני רוצה לומר לבחורים היקרים, תמיד כשאני שומע איזה שבח על דיין מסוים אני מיד מנחש ושואל 'הוא למד ב'מרכז הרב'? אומרים לי כן..". 

הרב יוסף עסק בהמשך דבריו לנסי מלחמת ששת הימים: "אני הייתי נער - אבל זוכר כמה פחד היה, חשבו שיהיה אלפי חללים חס ושלום, איזה נסים ונפלאות היו לנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"היתה הפגזה בירושלים, אני הייתי עם מרן האבא ע"ה, הבניין שלנו קיבל פגז וזעזע את הבניין, אבא היה יושב למטה והיה אומר 'אנחנו צריכים להתפלל להצלחת החיילים שלנו', ולמד חברותא עם הגאון חכם בן ציון אבא שאול ע"ה. הרב בן ציון היה קצת מפסיק ומפחד שהיה פגז, אבא היה תופס אותו והיה אומר לו בוא נמשיך".

 (צילום: פלאש 90)
הראשל"צ הגר"י יוסף בישיבת מרכז הרב, הערב (צילום: כיכר השבת)
הגדלה

בשלב הזה סיפר הראשל"צ כי אביו מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל התפלל נגד מסירת שטחים, כשהוא עוקץ את אנשי השמאל בישראל, חלקם חרדים, המשתתפים באירועים של יוזמת ז'נבה: "שנכבש הכותל המערבי הלכתי יחד עם מרן האבא זצ"ל לכותל, אבא הגיע והתפלל, 'ריבונו של עולם תן כוח למנהיגים שלנו שיעמדו בניסיונות שלא להחזיר את השטחים הכבושים', מרן האבא ידע שיבוא יום ויבואו כל מיני חוגים, מיוזמת ז'נבה, וירצו להחזיר כל מיני שטחים, הוא עמד והתפלל שיוכלו לעמוד בניסיונות האלה".

מיד בסיום נאומו של הראשל"צ הגר"י יוסף, עזבו שני הרבנים הראשיים את היכל הישיבה  ואלפי תלמידי ישיבת 'מרכז הרב' נעמדו במשך דקות ארוכות ושרו לכבוד הרבנים.

לא ברור האם הרבנים הראשיים עזבו את היכל הישיבה בכוונה קודם כניסתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

בהמשך החלו שרי הבית היהודי ואישי ציבור נוספים לנאום בהיכל הישיבה.