אאא

המאבק כנגד גזירת הגיוס: המתח בציבור החרדי גובר לקראת הגשת המסקנות של ועדת שקד בעוד כשבועיים בעניין החוק החדש לגיוס בני הישיבות. העובדה כי במהלך השבוע האחרון התעוררה סערה על רקע מעצרם של בחורי הישיבה שלא התייצבו גם היא אינה מוסיפה לשקט.

אמש (רביעי) פרסם העיתון "יתד נאמן" בטאונה של תנועת דגל התורה את דעתו זה מכבר של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כי בשלב זה של המערכה דרכי המאבק צריכים להיות סולידיים וזהירים כפי שיהודים פעלו בכל הגלויות תוך כמובן להרבות בתפילה ולימוד תורה.

לראייה לצדקת הדרך הדגיש העיתון כי עד עתה כל מי שפעל על פי הוראות מועצת גדולי התורה ובראשם מרן ראש הישיבה לא נתקל בקשיים ורבבות בחורי הישיבות ממשיכים לשקוד על התורה והעבודה ללא כל הפרעה.

הבוקר, במאמר מערכת מיוחד מחדד העיתון את הדברים תוך הצהרה מפורשת כי באם בצה"ל או בדיוני הוועדה יחשבו שבגלל שדרכי המאבק שונים הרי שניתן להגיע לפשרה או חלילה לכפייה הרי שגדולי הדור יבהירו כי "היה לא תהיה".

"אם יהיה ניסיון לתלוש לומדים מהסטנדר, נפשוט את הצוואר", כותב יתד נאמן ומוסיף, "אם יהיה צורך, 'הפגנת המליון' תשטוף בהוראת רבותינו את הרחובות. אם יהיה צורך, מזוודת הנדודים של העם היהודי תמיד ארוזה ליד המיטה".

בתחילת המאמר מתייחס העיתון לעובדה שנוצר חלל מאז ביטול ההסדר הקודם (חוק טל) שדחה את שירותם של בני הישיבות והעובדה שטרם נכנס לתוקפו חוק אחר. "בעניין הזה עולם התורה מאוחד בדעתו: לא תיתכן שום פשרה!", מדגיש יתד נאמן וממשיך, "חבל על הניסיונות לתלוש לומדי תורה ממקום חיותם, אף אחד לא סוגר את הגמרא, איש איננו מתגייס!".

העיתון מתייחס לכך שלא ברורה עדיין גודל המזימה והאם חברי הוועדה ימליצו על סנקציות פליליות או אחרות, אך מטרתם להכניס את החרדים בכור היתוך הישראלי.

"החרדים אינם יכולים להשתלב בחברה הישראלית כמו ששמן ומים אינם יכולים להתערב. אין דבר כזה חרדי משולב. בן תורה הוא סרבן שילום ולעולם לא יסכים להכניס את ראשו מרצון לתוך הגליוטינה אלא אם החליט להתאבד רוחנית", קובע המאמר.

לסיום מדגיש יתד נאמן שוב את דרכו של מרן ראש הישיבה - מחד לא לצאת כעת להפגנות אך מאידך שלא להתפשר כמלוא נימה וכותב: "בעניין של לומדי התורה לא הייתה ולא תהיה כל פשרה. אנחנו לא יוצאים להפגין כי 'דרך ההפגנות' אינה דרכנו. בהיכלי הישיבות הכבשן לוהט כמו בישיבות ליטא עד סורא ופומבדיתא".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אך אם הם יחליטו שמעשיהו יהיה אחת מתחנות נדודי התורה, משם תצא תורה. אם מדינת ישראל החליטה להעביר את היכלי הישיבות אל בין חומות הכלא, משם יבקע קול התורה", מבהירים ב'יתד'.

לדברי גורמים ב'דגל התורה' ששוחחו עם "כיכר השבת" מטרת המאמר להבהיר לשלטונות כי לא תיתכן פשרה, מנגד הם מציינים כי גם במאמר זה מובאת דעתו העקרונית של מרן הגראי"ל שבעינה עומדת כי דרך ההפגנות אינה דרכנו וכי יש לעשות הכל על מנת שבחורי הישיבות ואברכי הכוללים ימשיכו ללמוד ולא יוטרדו בדברים אחרים.

יתירה מזאת, לדבריהם, דרך פעולה זאת אף הוכיחה את עצמה כאשר איש מאלו הנוהגים על פי הוראת מרן ראש הישיבה לא ניזוק כהוא זה עד עתה.

הגורמים אף מדגישים כי ההפגנות שראינו עד עתה הינם מהשוליים של הציבור החרדי כמו חוגי העדה החרדית ואחרים שהצטרפו אליהם אולם לכולם ברור כי באם מרן ראש הישיבה יחוש כי כלו כל הקיצים ורק דרכי ההפגנה יועילו או אז ייצא הציבור החרדי בהמוניו לרחובות ויבהיר כי אין סיכוי לשום פשרה או ויתור כלשהו בנושא העמידה על משמר עולם התורה והישיבות.