אאא

בשנים האחרונות, הציבור החרדי היה עד למתקפה הולכת וגוברת מצד ארגונים העוסקים בצער בעלי חיים, וזאת בעקבות עשיית מנהג הכפרות על-ידי תרנגולים. אלא שהפעם מצטרפים אליהם גם גורמים חרדים היוצאים חוצץ נגד המנהג, ואומרים בבטחה כי העושה כפרות בתרנגולות לא קיים מצווה.

אחד מאותם חרדים שיוצאים נגד המנהג, הוא מוהל הסלבס הרב אבי זרקי, רב שכונת צפון ת"א: "יצא שכרו בהפסדו". הוא אומר ומסביר את עמדתו, בשיחה עם "כיכר השבת", "יש צער בעלי חיים בגלל שהעופות נמצאים במשך ימים שלמים בתוך כלובים סגורים ללא מים וללא אוכל, ולפעמים תוך כדי התעללות בהם".

זרקי דוחה את הטענות כי מדובר במנהג מקדמא דנן, "הרמב"ן, הרשב"ם, ורבי יוסף קראו, היו נגד המנהג הזה". לזרקי  הסבר משלו מהו מנהג, "מנהג זה מלשון אותיות גיהנום. לפעמים כשאתה הולך עם ראש בקיר אתה עלול להגיע למצב שאתה מקיים את המנהג אבל אתה בעצם לא מגיע לאמת הפנימית שלו שהיא הסתכלות לתוך הנפש ועשיית חשבון נפש והתבוננות פנימה וקבלות טובות לשנה החדשה, זה העיקר ולא הטפל".

 (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
מצווה הבאה בעבירה? מנהג הכפרות (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
הגדלה

זרקי טוען, כי מי שחושב שעל ידי עשיית כפרות – עוונותיו יכופרו, אינו אלא טועה. "ברור שזה לא עוזר בכלל. כל אלה שנפטרו השנה ועשו כפרות עם תרנגולות מסביב לראש זה לא עזר להם, עובדה שהם לא איתנו היום. אם אדם חולה ונגזר עליו שימות, התרנגול הזה יעזור לו להינצל? נו באמת".

לעומתו, יהודה שיין יו"ר ארגון בחמלה העוסק עם מתנדביו החרדים באיסור צער בעלי חיים, סבור כי אסור לשנות מנהג אבותינו, אך יש לעשות זאת ללא צער: "אלו שנהגו מנהג אבותיהם צריכים להמשיך במנהג. אנחנו בעד שאנשים ימשיכו לקיים את המנהג כפי שנהגו בדורות הקודמים שאנשים הגיעו למושבים ועשו כפרות בזהירות מתוך הבנה שיש איסור של צער בעלי חיים כשמאחסנים את העופות בצפיפות, בשמש, בלי מים ובלי פיקוח וטרינרי".

שיין מטיח האשמות קשות כנגד חלק מהעוסקים בעשיית כפרות על-ידי עופות, "מדובר בבעיה של תעשיית המזון מהחי בארץ, מביאים ביום יום את התרנגולות או שאר בעלי חיים בצפיפות בשביל לעשות כסף קל, כך-גם בכפרות אנשים מנצלים את הקדושה לעשות כסף, ואת זה צריך למנוע".

הרב אליהו שלזינגר, רבה של שכונת גילה בירושלים, ומגדולי הפוסקים בבירה, נשמע רותח מזעם למשמע דבריהם של חרדים היוצאים חוצץ נגד המנהג, דוגמת המוהל זרקי וח"כ דב ליפמן: "זה שהם חובשי כיפות שחורות זה לא אומר שהם אנשים שיודעים, זה לא אומר שהם מקבלים עליהם עול תורה ומצוות. היום חובש כיפה לא אומר שום דבר על הפנימיות של האדם עצמו". אומר הרב בשיחה עם "כיכר השבת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרב תוהה, "היום כל אסיר חילוני שמגיע לבית המשפט חובש כיפה כבר בדיון הראשון, זה אומר שהוא חרדי?" הרב קובע נחרצות, "זה שטות והבל ורעות רוח".

 (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
"היום כל אסיר חילוני שמגיע לבית המשפט חובש כיפה" (צילום אילוסטרציה: פלאש 90, למצולמים אין קשר לכתבה)
הגדלה

לעצם העניין, מסביר הרב מהו באמת צער בעלי חיים לפי דעת הפוסקים: "צער בעלי חיים הוא כאשר לא נותנים לאכול, או מניחים אותם בשמש הקופחת, או כל דבר הגורם צער לחי. חז"ל קבעו מהו צער בעלי חיים. לעשות כפרות זהו מנהג הקדמונים, ודאי שהגאונים ידעו מה זה צער בעלי חיים ואם אמרו שאין בזה בעיה אז כך צריך לנהוג".

"יש כאלה שטוענים שמי שאוכל עופות או השוחט בשר עוברים על עבירה זו. אבל הרבה מאלה שטוענים כך, נהנים מעוף, מגריל ומבשר על האש, ולפתע הם לא מרגישים צער בעלי חיים?". מסכם הרב בתמיהה.