אאא

שעה קלה לפני קיום עצרת ההתעוררות אמש (חמישי) הגיע הגאון רבי יצחק רובין, רבה של קהילת בני תורה בשכונת הר נוף בירושלים, שם אירע הטבח הנורא באמצע השבוע, אל מעונם של מרנן גדולי ישראל ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ושר התורה הגר"ח קנייבסקי בכדי לקבל את הדרכתם לחיזוק בני הקהילה וכן להזמינם לעצרת התעוררות שתתקיים ביום שלישי הבא עם כלות ימי השבעה על הנרצחים הקדושים הי"ד.

הרב רובין סיפר לגדולי הדור על האירוע הקשה לפרטי פרטים, כאשר גדולי הדור הזדעזעו לנוכח הדברים ששמעו.

הרב נכנס תחילה אל ביתו של מרן הגראי"ל ובני הבית מציגים אותו בפני ראש הישיבה שנאנח מצער ומכאב נורא על הפיגוע הקשה.

לידי "כיכר השבת" הגיע תיעוד וידאו בלעדי מהפגישות עם גדולי התורה, שנחשפו לראשונה לפרטי הפרטים של האירוע הנורא.

"נורא נוראות, כצאן לטבח יובל כפשוטו", אומר רבה של הקהילה למרן שנאנח בכאב עמוק.

"עשו לנרצחים שחיטה וטביחה עם טלית ותפילין", ממשיך הרב רובין לתאר בפני מרן ראש הישיבה שממשיך להיאנח מרוב צער ועוגמת נפש.

הרב רובין מספר לראש הישיבה כי כפי שאמר השבוע היו גם "רחמים" - היו בבית הכנסת הרבה מתפללים ועוד רבים בקומה השנייה שבנס ניצלו מהטבח הנורא.

"הם באו עם גרזנים, והורידו ראשים וידיים" מתאר הרב רובין למרן בשפת האידיש וחושף את הנס האישי שהתרחש עימו בשעה שהגיע להתפלל באותו יום בבית הכנסת אך מכיון שלא חש בטוב באותו הבוקר, איחר בכמה דקות.

"באתי לכניסה ופתאום אני מתחיל לשמוע יריות ואנשים התחילו לברוח החוצה. לי אישית היה ניסי ניסים", סיפר הרב רובין, "הציבור שבור ורצוץ. אנשים רועדים כמו דגים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מרן הגראי"ל שאל מדוע המרצחים הגיעו דווקא לשם, והרב רובין השיב כי לא יודעים. בתיעוד ניתן לראות כי מרן הגראי"ל ממשיך להיאנח מצער גדול והרב רובין מזמין את ראש הישיבה להשתתף ולשאת דברים בהספד שייערכו בני הקהילה ביום שלישי הקרוב.

"היה שייך אם הראש ישיבה יהיה בכוחותיו לבוא ולחזק את כלל ישראל?". מרן הגראי"ל: "הספד זה משהו מיוחד. פעם הייתי נוהג לעשות. לפני שנים רבות".

הרב רובין הבהיר כי בואו של ראש הישיבה יחזק את הציבור: "עצם זה שהראש ישיבה יבוא להשתתף זה יחזק את הקהילה והציבור". מרן הגראי"ל השיב: "הלוואי".

לאחר מכן הגיע הרב רובין אל ביתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שהזדעזע אף הוא לנוכח התיאור המצמרר של הפיגוע הקשה שהתרחש בבית הכנסת והגיב כי מדובר בכפרה על הדור לפני ביאת המשיח.