אאא

שלום בש"ס? הצחקתם את כתבי הדתות: פגישתם אמש (שני) של שני הראשל"צים, הגאון רבי שלמה משה עמאר והגאון רבי יצחק יוסף, שהוגדרה כפגישת פיוס היסטורית וזו שאולי תצעיד את הפלגים בש"ס לשלום, לא גרמה לכתבי הדתות להאמין שזו אכן הדרך ובשיחה עם "כיכר השבת" אומרים מרביתם כי מבחינתם, פניה של הפגישה המדוברת אינה לפיוס. ואם כבר פיוס, אז הוא זמני.

יאיר אטינגר כתב עיתון "הארץ" סבור כי "לא מדובר בפיוס והוא בטח לא היסטורי". לדבריו, "זה הסכם אי-התקפה שאמור לאפשר לרב עמאר להתמנות לרב העיר, ומבחינתה של ש"ס להרחיק אותו מפוליטיקה אקטיבית".

לדבריו, "הביקור אתמול בסוכת הרב יוסף הוא צעד ראשון בלבד ואני ממתין לראות אם ש"ס תלך צעד נוסף ותכריז על הרב עמאר כמועמדה או אם תהיה הכרזת סולחה מצד חכם שלום כהן".

קובי נחשוני מ-'ynet' מתח ביקורת נוקבת כנגד "הפיוס". "לא שזה הפתיע מישהו, אבל החיבור של דת ופוליטיקה הגיע בפרשה הזו לשפל חדש", אומר נחשוני, "לא יום הכיפורים, לא כבודו של מרן, לא אחדות המחנה ואפילו לא סוכת השלום הביאו את הסולחה הכל-כך פשוטה הזו - רק שני אינטרסים פוליטיים צרים שבמקרה נפגשו".

נחשוני מעביר מסר לאותם פוליטיקאים דתיים ציוניים שטעו כשחשבו כי הרב עמאר אינו מועמד מגזרי. "ומילה לכל הבנטים, הבן-דהנים והניר ברקתים שתלו ציפיות ברב עמאר כ'מרן' על-מגזרי: שוב הוכח שהרב הראשי לשעבר לא מסוגל להתנתק מש"ס, גם כשהיא בועטת בו, משפילה אותו, מראה לו את הדלת וקוראת 'תצא בחוץ'. הנה הוא חזר להסתופף בצלו ותחת חסותו של חכם שלום כהן והמועצת".

 (צילום: לשכת הראשון לציון)
קובי נחשוני (צילום: שלומי כהן)

יקי אדמקר כתב 'וואלה' הסביר כי התמיכה ברב עמאר הינה בשביל לחסום אותו מלהיות פתרון פוליטי עתידי נגד ש"ס. "פיוס? לא ממש. התלהבנו מידי. אי אפשר להתעלם מהעיתוי שבו מתקיימת הפגישה. שבוע לפני הבחירות לרבנות ירושלים והרב עמאר נחשב למועמד בעל סיכויים גבוהים. בש"ס, אחרי שנה יותר מידי קשה, לא מסוגלים לספוג הפסד נוסף, במיוחד לא במקומי. הם מעדיפים לרכך את הבחירה של הרב עמאר לרב הספרדי בעיר בצורה כזו שיגידו 'נו. הוא כבר לא ממש אויב של ש"ס' ועבורם פגישה כזו כצעד ראשון, אך לא אחרון, בדרך לתמיכה אפשרית ברב עמאר, זה משהו בהחלט שהם הרגישו חובה לעשות. מניעים טהורים? ממש לא במקרה הזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"לא מאמינים? ההוכחה לכך תהיה: השלום עם אריה דרעי. הרב עמאר לא ממש אוהב אותו, וזה בלשון המעטה. בינתיים, פניו לא לשלום איתו, ההפך. ואם כך יהיה, גם פגישה עם הרב יצחק יוסף היא עניין חד פעמי או קצת יותר, ותו לא". הוסיף אדמקר.

 (צילום: לשכת הראשון לציון)
יקי אדמקר (צילום: יח"צ - יעקב נחומי)

יאיר שרקי מ'חדשות 2' אומר כי הסולחה אינה אמיתית. "אין פה סולחה מאהבה אלא רק מפגש אינטרסים של הצדדים. הרב עמאר צריך תמיכה ברבנות ירושלים וש"ס מעדיפה לשמור אותו הרחק מהפוליטיקה. אם למשל יהיה כישלון של עמאר בבחירות, זה עוד יכול לחזור ולהיות מכוער לא פחות. מה שהם צריכים להסביר לציבור - אם זה היה כל כך פשוט למה זה לא קרה עד עכשיו".

ולשרקי יש שושבין לכל הסולחה הזו. "לא מעט אנשים רבים כעת על הקרדיט מי הצליח להשכין את השלום והשושבין של הסולחה הזו אבל באמת מי שהכין שלום בש"ס הוא הרב שמואל אליהו שהוא השושבין האמיתי, כיוון שאם הוא לא היה מחליט להתמודד בירושלים לא בטוח שהיינו עדים לפגישה כזו ובטח שלא בזמן כזה".

עקיבא נוביק מ"ידיעות אחרונות" סיכם את הדיון במשפט אחד: "על דאטפת אטפוך, וסוף מטיפייך יטופון".

 (צילום: לשכת הראשון לציון)
עקיבא נוביק (צילום: מתוך דף הפייסבוק של נוביק)