אאא

מה שבכירי הרבנים החרדים, הפוליטיקאים והעסקנים לא הצליחו להשיג, הצליח לעשות הרב שמואל אליהו. השלום הפנים חרדי-ספרדי, בין הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר להנהגה הרוחנית של הציבור הספרדי, קרם עור וגידים ויצא לדרך.

אתמול (שני) בשעה 16:25 רכב השרד של הראשל"צ הגר"ש עמאר הגיע אל שכונת סנהדריה בירושלים, הרב יצא מהרכב כשהוא מלווה בבנו הרב אליהו עמאר ומספר ממקורביו ועלה אל ביתו של מחותנו ויריבו הרבני, הראשון לציון והרב הראשי לישראל הגאון רבי יצחק יוסף.

הפגישה החלה בארבע עיניים, לאחר שהעוזרים והגבאים הוצאו מהסוכה, הרב יוסף התיישב במכוון כשהוא ללא גלימת זהב וגם ללא כובע ההמבורג, ומולו התיישב הרב עמאר עם גלימת הראשון לציון.

השניים שוחחו בדברי תורה, ולא החליפו ביניהם מילה בעניין רבנות ירושלים - בניגוד לרבנים רבים שעולים בימים אלו למעון הרב יוסף - אך התמונה הראשונה שיצאה מן הסוכה בישרה לציבור הספרדי כי השלום הספרדי ככל-הנראה הגיע.

למפגש המיוחד והמרגש משהו, קדמו שיחות ארוכות של ראש ישיבת 'פורת יוסף' הגאון רבי משה צדקה, אחד מהרבנים הבולטים בציבור הספרדי.

בערב יום הכיפורים נפגש הרב צדקה עם שני הראשל"צים וביקש מהם לקדם את השלום. גם לרבנים הראשיים בעבר ובהווה, קשה להתחמק מדמות תורנית כמו הרב צדקה, שסולד מהפוליטיקה ומשקיע את מרצו בהרבצת התורה.

לאחר השיחות הללו, כפי שנחשף ב"כיכר השבת", הראשל"צ הרב עמאר שיגר ספר עם הקדשה חמה במיוחד לשכונת סנהדריה עבור מחותנו הראשל"צ הרב יצחק יוסף, לאחר מכן שיגר גם את עוזרו יחזקאל שבו לסוכת הרב יוסף, ובכך הצהיר כי פניו לשלום.

 (צילום: יונתן סינדל - פלאש 90)
ללא גלימה והמבורג, פגישת הפיוס אמש 
הגדלה

הצעדים של הרב עמאר הגיעו כנראה בעקבות הבחירות לרבנות ירושלים, הרב הבין שלא יהיה לו קל לנצח את הבחירות ללא תמיכת ש"ס וללא אחדות ספרדית, ובצעד דרמטי ולא אופייני, הוא הושיט את ידו לשלום ועשה צעד אחר צעד לעבר השלום המיוחל.

אין ספק כי במהלכים הללו, יוצא הגר"ש עמאר כשהוא מחוזק ואולי המנצח הגדול. במשך חודשים רבים, בש"ס ובמשפחת יוסף, סרבו למחול לו על שיצא נגד מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, בטענות שונות, החל מהבכי של מרן הגר"ע יוסף ועד הזלזול לכאורה ברבנים הנוכחיים.

ובתוך כל השלום יש נגיד אחד ומרכזי, המיליארדר מיכו מיראשוולי, אחד האנשים היחידים שבש"ס מפחדים ממנו, ומהצד השני הוא נחשב למקורב לגר"ש עמאר, בימים האחרונים הוא עבד שעות נוספות להביא את הפיוס, גם לו ש"ס התקשתה לסרב, זאת מאחר שהוא נחשב לאחד הנדיבים הגדולים של מוסדות החינוך של ש"ס.

השאלה הגדולה שנשאלת כעת, ובנתיים נותרת ללא מענה, היא האם בגלל הבעיה שש"ס נקלעה אליה בבחירות לרבנות ירושלים - כאשר הגר"ש עמאר צפוי לנצח - הם מוחלים על כל הטענות ושוכחים את הדרישות שלהם ומתעלמים לפתע מ"כבודו של מרן".

"הימים האלו הם ההוכחה הגדולה לרדיפה שהייתה נגד הרב עמאר", אומר בכיר המקורב לרב: "הרי הם דרשו ממנו שיתנצל, אבל אנחנו ידענו את האמת שמרן זצ"ל מחל והאהבה ביניהם חזרה, היה להם נוח לרדוף את הרב עמאר ולהשתמש בשלל תירוצים שהם בעצמם ידעו שאין להם קשר למציאות, אבל אותם עניין דבר אחד, לרדוף את הרב, והם לא הצליחו בכך".

"כולם צריכים לשאול את עצמם", מוסיף הבכיר, "למה הדרישות של ש"ס וחלק ממשפחת יוסף הוסרו, שום דבר לא קרה בפועל חוץ מהפגישה, כי פשוט הכל היה שקר, רק רדיפה ועוד רדיפה, עכשיו שהם נמצאים בבעיה קשה בירושלים הם פתאום 'מוכרים' הכל בטענה שצריך שלום, בוודאי שצריך שלום, אבל שיודו שהכל היה שקר ומשחק ברגש של הציבור הספרדי".

 (צילום: יונתן סינדל - פלאש 90)
"איפה נעלמה האידיאולוגיה של ההנהגה", אריה דרעי (צילום: יונתן סינדל - פלאש 90)
הגדלה

גם גורם המקורב לאריה דרעי תוקף את המהלך האחרון: "איפה נעלמה האידיאולוגיה של ההנהגה, אמרו לנו שאין כאן שום דבר אישי, הכל מרן ומרן, ופתאום אנחנו מגלים שהכל היה משחקי כבוד, עובדה שלא ביקשו שום התנצלות או בקשת סליחה, פשוט בושה שכך השתמשו ברגש של ציבור שלם, אם כך הסתיימה כל המחלקות שקרעה את הציבור מדוע לא סיימו את זה לפני חצי שנה, הציבור צריך לשאול האם כשדרעי מפחד מהפסד פוליטי הוא מוכר את כל האידיאולוגיה שבה הוא נופף לציבור שנה?!".

עם זאת, יש מי שרואים בהגעת הרב עמאר לביתו של הרב יוסף, נגדו הוא נלחם בבחירות לרבנות, כמעין התנצלות ובקשת סליחה על מה שעשה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בסיפור השלום, יש גם אדם אחד שיצא בהפסד גדול, המדובר ביו"ר ש"ס לשעבר אלי ישי. מאז מונה דרעי ליו"ר התנועה על-ידי מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, נופף ישי ללא סוף בשמו של הגר"ש עמאר, הוא איים בתדרוכים לכתבים דרך מקורביו כי יקים מפלגה בנשיאות הרב עמאר, הוא העדיף להשתמש ברב עמאר כ"נרדף", אך כעת ישי נשאר עם חלום מתוק, שכנראה שלא יתגשם.

לסיום, גם בש"ס וגם בגבעת המבתר יודעים היטב, השלום הוא לא שלום אמיתי, הוא יותר שלום קר, אך גם השלום הקר לא יתקיים ללא פגישה בין הגר"ש עמאר לאריה דרעי, פגישה מעיינת יותר משל אתמול, לאחר שבניגוד לפגישה עם הרב יוסף, בפגישה עם דרעי ידברו על הכל, הבחירות לרבנות הראשית, הדיל עם הר' סתיו, הצער של מרן, ומה לא.

אך פגישה מסוג זו תלויה בדמות נוספת, הגאון רבי דוד יוסף שלא אהב - בלשון המעטה - את פגישת הרבנים אתמול, ודרעי יודע שפגישה שלו עם הרב עמאר יכולה לעלות לו ביוקר אחרי יישור ההדורים עם הרב דוד יוסף לפני כשבועיים.

דמות נוספת שאמורה להבהיר את התמונה במלואה הוא נשיא מועצת חכמי התורה הגאון רבי שלום כהן, שעד לאחרונה התנגד לכל פיוס עם הרב עמאר, וכעת, הציבור הספרדי ממתין לשמוע את דבריו בנושא.