אאא

פרסום ראשון: שעות ספורות קודם פתיחת כנס החירום של ראשי הישיבות הספרדיות באולמי 'שירת ירושלים', מפעילים בכירים בציבור הליטאי לחץ כבד על ראשי ישיבות רבים, ומבקשים מהם: "אל תשתתפו בכנס החירום".

ל"כיכר השבת" נודע, כי בשעות אלו פונים לראשי הישיבות בכירים בציבור הליטאי, ומבקשים מהם בצורה מפורשת שלא להשתתף בכנס החירום הספרדי.

ככל הנראה, הרבנים הספרדים המשתייכים לקבוצת 'מרביצי', המקורבים לציבור הליטאי, יבטלו את הגעתם לכינוס. חלקם כבר העבירו את ההודעה כי אין בכוונתם להגיע לאירוע. זאת למרות שמוקדם יותר הם אישרו את הגעתם אליו.

לדברי גורמים המעורים בארגון העצרת "ברגע האחרון ביקש מרן הגראי"ל שטיינמן שלא להרבות בכינוסים, ולכן גורמים בציבור הליטאי פתחו בלחצים לביטול השתתפותם של חלק מראשי הישיבות".

בני רבינוביץ, איש 'דגל התורה' הכחיש את הטענות בשיחה עם 'כיכר השבת' ואמר כי "מרן ראש הישיבה חיזק ועודד את ראשי הישיבות שפנו אליו להשתתף בכנס, מרן רואה בכך משום חיזוק גדול למערכה".    

מנגד, יש כאלו שרואים את התמונה אחרת: "כואב לליטאים שהציבור הספרדי מתאחד וראשי הישיבות מגיעים לכנס מרכזי" אומר מקורב לאחד מראשי הישיבות שצפוי להשתתף הערב בכנס, "רק לליטאים מותר לערוך כנסים?" הוא שואל, "אנחנו חייבים כל היום להיגרר אחריהם?".

המקורב מוסיף ואומר: "גם בתקופתו של מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל, הרבנים של 'מרביצי' הכאיבו לו הרבה, רק בשנים האחרונות הם נרגעו קצת, עכשיו אחרי פטירתו הם מנסים להתעורר שוב".

לסיום אומר המקורב: "אנחנו צריכים לומר לעם כולו: אנחנו ספרדים, וכמו שלהם יש את הרב שטיינמן, לנו יש את ראש הישיבה הגאון חכם שלום כהן, והוא זה שיחליט לנו מתי לקיים כנסים ומתי לא. ראש ישיבה ליטאי לא יכול לכפות את דעתו על הציבור הספרדי כולו".

כזכור, הבוקר נחשף ב'כיכר השבת' כי הרב נתן בן סניור, שלח אמש (מוצ"ש) שליח מיוחד למעונו של מרן ראש הישיבה הגרא"יל שטיינמן, בכדי לשאול האם אין בכינוס הספרדי משום פגיעה בכינוס ראשי הישיבות הליטאיים שנערך בראשותו בשבוע שעבר, ואולי יש להסתפק בכינוס אחד. על כך ענה הגראי"ל: "הדבר אינו פוגע. אדרבא, חשוב ללכת ולחזק את הכינוס נגד גזרת הגיוס".