אאא

משרד הדתות מקדם הצעת חוק שתטיל סנקציות פליליות על רבנים שיערכו נישואין פרטיים ללא דיווח לרבנות הראשית. באם ההצעה תתקבל, בית המשפט יוכל לגזור עד שנתיים מאסר לרב שעבר על החוק.

הסיבה להצעת החוק החדשה היא מאחר וסגן השר הדתות נתקל במהלך השנים האחרונות במאות מקרים בהם רבנים שעורכים חופות וגירושין מבלי שהם מדווחים במערכת הרישום לנישואין הממלכתית, גורמים בכך למצבים של עוגמת נפש לנשים רבות.

כך למשל, גברים המסרבים לתת גט לנשותיהם מצליחים להינשא שוב בעודם נשואים למסורבות הגט וזאת משום שאין רישום מסודר ברבנות על נישואיהם, כאשר הם נישאים בנישואים פרטיים.

סגן השר לשירותי דת, אלי בן דהן אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי הבעיה הזו יכולה לגרום לבעיות הלכתיות חמורות כמו אשת איש.

"אני לא מדבר על רב רפורמי - הם ממש לא מעניינים אותנו", אומר בן דהן, "אותי מעניין רב שהוא אורתודוקסי שמחתן ללא שרושם את החתונה הזאת ובתפקידי כמנהל בתי הדין הרבניים נתקלתי בלא מעט מקרים בהם רבנים השיאו זוגות ולא רשמו אותם בשום מקום, איש לא ידע כי מדובר באשת איש ונגרמו תקלות רבות לבני הזוג, לפעמים הם התחתנו פעם שנייה ואיש לא ידע זאת. אלו תקלות שאסור לעבור עליהם בשתיקה".

סגן השר מסביר את חשיבות הרישום המסודר: "כשאדם נרשם לנישואין מתקיימות לגביו כל מיני בדיקות שעושה המערכת כדי למנוע תקלות, אולי אחד מבני הזוג רשום כמעוכב נישואין, אולי אחד מהם רצה להתגייר ובסופו של תהליך הוא לא התגייר, ומי שלא רושם את נישואיו הוא בבעיה והתקלות גדולות".

בן דהן ששימש מספר שנים בתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים מספר כי לשולחנו הגיעו עשרות מקרים בשנה בהם בני הזוג לא נרשמו: "במהלך עבודתי היו הרבה מקרים כאלה, לפחות כ-60 מקרים בשנה, פניתי בזמנו למשרד המשפטים וביקשתי שיטפלו ולצערי הם השאירו את הבעיה כמו שהיא".

לדבריו, הבעיה קיימת בעיקר במגזר החרדי: "בכל מיני מגזרים, זה מתחיל במגזר החרדי ונמשך אצל בעלי תשובה. הייתה תקופה שהבעיה הייתה קיימת אצל אלמנות צה"ל אבל ברוך השם תיקנו את החוק".