אאא

מנהיג קהילה חסידי ברסלב בצפון הארץ, הידוע בכינוי "הצדיק מיבניאל", ממליץ לתלמידיו להוציא רישיון נהיגה כל עוד מצויה הפרוטה בכיסם. הרב שיק מייחס חשיבות לנהיגה ברכב על פני נסיעה באוטובוס ואומר כי הנסיעה בתחבורה ציבורית גובלת בבעיות צניעות. 

"אני שוקל להתחיל ללמוד נהיגה ולהוציא רישיון, כדי שאוכל להגיע לקברי צדיקים, להתבודד בשדה ולעזור בארגון שיעורים בספרי רבינו" כתב אחד מחסידיו של הרב שיק באתר 'ברסלב סיטי'. לדבריו: "מצד שני, אין לי כסף מיותר ואני מפחד להיגרר להוצאות חדשות. האם כדאי לי להשקיע את כספי בעניין הרישיון?". 

בתשובתו כתב הרב שיק כי "רבינו ז"ל הזהירנו מאד מאד לא להכנס בחובות, מילא כשיש כסף כדאי ללמוד נהיגה ולהוציא רשיון, כי כל בר ישראל ראוי שיהיה לו רכב, כי זה טוב הן במדת הצניעות שלא צריכים להידחף באוטובוסים, והן מצד הזריזות שכך יכול להגיע לכל מקום מהר וחבל על הזמן היקר שהולך לאיבוד בנסיעות וכ"ו".

עם זאת, הרב שיק כתב כי על פי מנהגי ברסלב, יש להיזהר מחובות ולכן על החסיד לדחות את הוצאת הרישיון עד אשר יהיה ברשותו מעט יותר ממון: "צריכים מאד מאד לשמור מחובות, כי כך אמר רבינו, שאם לא היה ממתין בבטחון לישועת השם כבר היה איש נוסע ומטולטל כמו כל הנוסעים ומטלטלים עצמם בשביל הפרנסה כנהוג עכשיו".

את תשובתו, חתם הרבשיק בברכה לשואל: "הקדוש ברוך הוא ירחיב לך בגשמיות וברוחניות ואז תוכל ללמוד נהיגה ולהוציא רשיון ולקנות רכב, אבל עד אז - תחכה עד שיתרחב לך".