אאא

הטבח בבית הכנסת: בבית הכנסת הגדול של מוסקבה נערכה אמש (חמישי) עצרת זיכרון והתעוררות לזכר הקדושים הי"ד שנרצחו בתפילתם בבית הכנסת "קהילת בני תורה" בשכונת הר נוף בירושלים.

שגרירת ישראל במוסקבה, גב' גולנדר, דיברה על כך שהדת היא זו שהחזיקה את עם ישראל מאז ומעולם - עוד לפני קום מדינת ישראל, וכעת אנו רואים את מלחמת המרצחים ביהודים העומדים בתפילה, דבר המוכיח את איבתם ורצונם להשמיד את עם ישראל, ולא רק את מדינת ישראל. "חשוב שיהודי חוץ לארץ יבינו זאת", הדגישה.

נשיא הקונגרס היהודי הרוסי (Russian Jewish Congress), מר יורי קנר, שהוא בן משפחה רחוק של אחד הנרצחים - קרא לציבור לבוא לעזרת היתומים הרבים, והודיע כי בכוונתו להשתתף - יחד עם משלחת מטעם הקונגרס - בתפילות השבת הבאה בבית הכנסת בו אירע הפיגוע הנורא.

סגן נשיא הקונגרס היהודי הרוסי ספד לקדוש הרב קלמן זאב לוין הי"ד, שהוא ואלמנתו עוסקים רבות למען הקונגרס ולמען יהודי רוסיה וציין את מסירותו המופלגת ואת ענוותנותו העצומה.

מנהלה של ישיבת ליקווד בארה"ב, רבי אהרן קוטלר, השוהה בימים אלו במוסקבה, דיבר על תפקידנו המיוחד המוזכר בפרשת השבוע "הקול קול יעקב" ועל החשיבות בחיזוק הכוח האמיתי שלנו - כוחנו בפינו.

רבה הראשי ואב"ד מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, הזכיר את המפגש של רבני ארץ ישראל, הרב זוננפלד והרב קוק, עם ועדת פיל האנגלית, וציין כי כבר אז הועלתה הטענה שארץ ישראל אינה יכולה להכיל אנשים רבים. אך תשובת הרבנים היתה כי ארץ ישראל היא ארץ הצבי ותוכל להכיל את כל יהודי העולם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כמו כן ציין כי עלינו לפעול בדרכינו - שזה הקול קול יעקב, ולא לנקוט בשיטתו של עשו. והזכיר שאנו משבחים לבורא עולם ב"הפורש סוכת שלום עלינו ועל כל ישראל ועל ירושלים".

הרב גולדשמידט הוסיף וקרא לציבור לתמוך ככל יכולתם ביתומים הרבים שנשארו לאחר הטבח.

הרב אבנר כהן, שהיה חבר בקהילת 'בני תורה' משך 25 שנה, ומשמש כעת כראש כולל במוסקבה, קרא בדמעות תהלים עם הציבור. את תפילת 'קל מלא רחמים' התפלל החזן ר' בנימין הלפגוט, ואחריו שורר ברגש ר' משה ויינטרוב את שירת 'אבינו מלכנו' בליווי פסנתר מאת ר' מונה רוזנבלום.

את העצרת - שנסקרה על ידי רשת התקשורת הרוסית stmegi - הנחה סגן הרב הראשי למוסקבה הרב שמעון לוין.