אאא

דאגה גוברת בקהילות היהודיות באירופה בעקבות החלטת מועצת אירופה אמש (רביעי) נגד קיום מצוות ברית המילה בשל פגיעה בגופם של הילדים והפרת זכויות אדם.

מועצת אירופה, היא ארגון בינלאומי שבו מיוצגות רוב מדינות אירופה. אמש, במהלך דיון של האסיפה הפרלמנטרית שהתקיים בשטרסבורג שבצרפת, הוחלט לאסור ברית מילה של ילדים מתחת לגיל 15 - ללא הסכמתם.

"ברית מילה היא מעשה שמפר זכויות אדם, תוך פגיעה פיזית בשלמות גופם של ילדים", קבעה האסיפה, ברוב של 78 צירים תומכים לעומת 13 מתנגדים. 15 נמנעו.

חברי המועצה הוסיפו וקראו למדינות אירופה "ליזום דיון ציבורי, שיכלול דיאלוג בין-דתי ובין-תרבותי, במטרה להגיע להסכמה רחבה באשר לזכותם של ילדים להגנה מפני פגיעה בשלמות גופם, בהתאם לסטנדרטים של זכויות האדם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"יש להגדיר באופן חד-משמעי את התנאים הרפואיים והסניטריים להליכים כמו מילה, שמבוצעת בילדים קטנים ללא כל הצדקה מבחינה רפואית", הוסיפו חברי המועצה.

יצוין כי להחלטות הארגון אין תוקף משפטי שמחייב את המדינות, אך יש להמלצותיו השפעה המדאיגה את הקהילות היהודיות שחוששות מהמשך רדיפת ברית המילה על-ידי חקיקה.

הקרב על ברית המילה, מעסיק בשנים האחרונות לא מעט ארגונים יהודיים וקהילות ברחבי אירופה. כך למשל בגרמניה, לאחר חודשים של חוסר ודאות בשל פסיקת בית המשפט נגד המילה, אושרה בסופו של דבר ברית המילה בפרלמנט הגרמני, אך במדינות אחרות יש לא מעט קולות הקוראים לאסור בחקיקה את קיום המצווה.