אאא

מאות מתושבי ירושלים לצד בני משפחה וחברות ליוו למנוחת עולמים את הגיורת ימימה מוסקרה הי"ד, שנפטרה מפצעיה בבית החולים 'הדסה עין כרם' לאחר שנפצעה אנושות בפיגוע הדריסה ברכבת הקלה.

הנרצחת הי"ד, הגיעה לישראל לפני למעלה משנה על מנת להתגייר לאחר שלמדה לימודי יהדות במשך תקופה ארוכה. העיתונאי ישראל רוזנר משרטט ב"יתד נאמן" את דרך היהדות שעשתה הגיורת שנהרגה על קידוש השם, כאשר בתאריך י' אדר ב' תשע"ד, היא התגיירה בבית דינו של הגר"נ קרליץ, תוך שהיא בוחרת להשאיר את שמה "ימימה", על שם בתו של איוב.

הדיין הגאון רבי ישראל ויזל מספר ל"יתד נאמן" כי "לפני כשנה וחצי הבחין הרב גבריאל גיבר, יהודי מישראל, העוסק בקירוב רחוקים ומפעיל אתר מקוון המציע לימודי יהדות, כי בתקופה האחרונה נרשמת התעניינות ממושכת בתכני יהדות מאזור אקוודור שבדרום אמריקה, אזור בו אין יהודים כלל. הדבר עורר את חושיו ופנה ביוזמה אישית אל אותן מתעניינות וטס במיוחד לאקוודור כדי לפוגשן".

"במהלך הפגישה התברר כי לפניו שתי נכריות הלבושות בצניעות ונראות כיהודיות שומרות תורה ומצוות לכל דבר", מספר הדיין הרב ויזל, "האם סיפרה ליהודי כי משפחתה משתייכת לאנוסי ספרד אך בעתות הזמן הפכה משפחתה לנוצרית קתולית, אך היא אישית לא האמינה בנצרות, אלא מאמינה ומתפללת לבורא עולם, וכך גם חינכה את בתה".

"בתוך הדברים", מספר הדיין, "ביקשה האם מהיהודי כי יעלה את בתה לישראל כדי לגיירה. הבת, קארן ימימה, שנקראה בשמותיהן של בנות איוב, עלתה לארץ הקודש והחלה בלימודי יהדות במדרשה לבנות 'ראני' שע"י ישיבת התפוצות בעיר העתיקה בירושלים, שם למדה יחד עם בנות ממדינות שונות בדרום אמריקה".

"בשעת הפיגוע היא הייתה בדרכה לשיעור בסמינר 'איילת השחר' שבהנהלת הגב' טרופ, הממוקם בשכונת רמת אשכול הסמוכה למקום הפיגוע", מספר הרב ויזל ומציין כי הי"ד הצטיינה בזהירות מלשון הרע והייתה בעלת חסד גדולה. "היא הקפידה על קלה כבחמורה ממש", הוא מספר ומוסיף כי התמסרה לסייע ולטפל בזקנים מהם למדה יהדות.

הגר"י ויזל, מדווח "יתד נאמן", שמר על קשר עם המורות והרבניות שליוו את ימימה הי"ד, שציינו את מידותיה התרומיות והיותה יראת שמים ששמרה על קלה כבחמורה. "בימיה האחרונים עת ישבה אמה (הגויה) בסמוך למיטתה בבית החולים מלמלו שפתי אמה פרקי תהילים בספרדית", מדווח העיתון.

"אנחנו מתפללים שהנשמה תהיה במעלות קדושים וטהורים היא הייתה טהורה בהליכותיה ועכשיו זכתה להיות טהורה וקדושה במיתתה, ומבקשים מהציבור שילמדו משניות לע"נ של הקדושה ימימה בת אברהם אבינו הי"ד", מבקש הרב ויזל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אמה של ימימה הי"ד, רוזה ססיליה, אמרה בבית החולים: "הבת שלי מתה על קידוש השם. אני לא רוצה שהמוות שלה יהיה לחינם. איך יכול להיות שהורגים ילדה יהודייה? החלום של הבת שלי היה להגיע לישראל ולבנות את החיים שלה כאן, אבל קטעו את החיים שלה. הלב שלי נשבר מצער. אף אחד לא יכול לרפא את הכאב שלי".

חברתה סיפרה אמש, כי היום (אתמול) הייתה צריכה להגיע עם עורכת דינה לפגישה במשרד הפנים בכדי לקבל הארכת אישור שהייה בארץ, זאת בשל קשיים מסוימים שהרשויות הערימו בתקופה שלאחר גיורה, במקום זאת הגיעו למשרד הפנים לאסוף עבורה את אישור הקבורה, כשהיא זוכה להיקבר בקבר ישראל בהשתתפות המוני בית ישראל.

ימימה הי"ד, נפצעה בפיגוע הדריסה ביום רביעי האחרון, אז המחבל אבד אל-רחמן שלודי, תושב סילוואן בן 21, עלה עם רכבו לתחנת הרכבת הקלה ודרס את העוברים ושבים. המחבל נורה כשניסה להימלט רגלית ומת מפצעיו.

ימימה הי"ד אושפזה במצב קשה כשהיא מורדמת ומונשמת בעקבות פגיעת ראש קשה, עד אמש, אז נפטרה מפצעיה.