אאא

עם ישראל עוקב בדאגה ובדריכות אחר מצבו של פוסק הדור מרן הגאון רבי חיים עובדיה יוסף בן גורג'יה, עיני העולם היהודי נשואות לעבר בית-החולים הדסה עין-כרם בירושלים. בעוד המוני בית ישראל מתכנסים בבתי-הכנסיות מאז אשפוזו, ישנם עשרות אלפי בני אדם חילונים שמתפללים בביתם.

אחת מהן היא חבר-הכנסת מירי רגב (הליכוד), חילונית שומרת מסורת, "אני מתפללת לרפואתו כל הזמן" היא אומרת בשיחה עם "כיכר השבת", במקרה או שלא, גם היא החליטה לאמץ את בקשת הרבנים ולקבל קבלה לרפואתו, "אני אדליק נרות". היא מגלה באוזנינו.

בעת הבחירות לרבנות הראשית הייתה זו מירי רגב החברה בגוף הבוחר, שנכנסה פעמיים לפגישה אישית עם הרב. הצהרים (ג') היא מספרת כי למרות חולשתו הוא היה ניראה מפוקח מאוד: "נפגשתי עם הרב לפני מספר חודשים, הוא היה ניראה מאוד מפוקח, הוא היה מאוד מרוכז, ענה דברים לעניין".

"שוחחתי אתו על הרבה מאוד נושאים, הוא דיבר הרבה מאוד על נושא העגונות – על החשיבות לטפל בנושא הזה ולאפשר לנשים להמשיך לחיות את חייהם. דיברנו על נושא השמיטה, דיברנו על נושא הגיור. דיברנו על עוד לא מעט נושאים".

רגב מספרת כי באחת מהפגישות הללו, זלגו דמעות מעיניה מהתרגשות, "ישבתי ממש בסמוך אליו ומאוד התרגשתי, זאת הייתה פגישה מאוד מרגשת, אני זוכרת שזלגו דמעות מעיניי. בפגישה נכחו כל עוזריו, היה זה בדיוק בסיום התפילה, כולם התפללו ואחר-כך כל אחד הלך לעניינו ואני ישבתי אתו ושוחחנו. הייתה תחושה מאוד טובה".

היא מתחננת בפני גולשינו החרדים ושאינם לקרוע שערי שמים לרפואתו השלימה: "אני חושבת שבימים האלה שהוא נמצא בבית החולים ומצבו אף החמיר בשעות האחרונות, אנחנו ללא קשר לדתיים  או חילונים, צריכים באמת להתפלל לשלומו ולבריאותו משום שהוא עשה הרבה מאוד דברים לעם ישראל בכל מה שקשור לאלמנות ויתומים, שבויים ונעדרים, עגונות וכשרות ובכל נושא שעמד לפתחו של העולם היהודי, אין דבר שהוא לא נגע בו גם כרב צבאי וכרב ראשי גם כפוסק וכגדול הדור".

"הוא הפוסק" היא חוזרת שוב ושוב, "אני סומכת על האמירות שלו, אני סומכת על הדברים שהוא אומר מפני שהוא מביא אותם ממקום של איזון וממקומות שלקחת את הדת לא כמשהו מחמיר אלא שהדת היא אמצעי לחיות את החיים, וזה מה שאהבתי אצלו".

 "אהבתי את היכולת שלו לבוא ולהגיד הדת זה לא בקטע שלבוא וללמוד אותה בבתי-מדרש ובאולפנות אלא הדת היא כלי לחיים שלנו, איך אתה הופך את הדת? מבחינתי הוא היה פוסק שהביא את המציאות המורכבת של החיים שלנו, הבין אותה ופסק דברים שאני חושבת שהרבה מאוד שנים יזכרו אותם"

"אני מאחלת לו בריאות טובה, אנחנו עוד צריכים רב מהסוג הזה בציבוריות הישראלית" מסכמת רגב. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן, ערך אמש תפילה מיוחדת בחברון לרפואת הרב עובדיה יוסף, ובה השתתפו לא מעט חילונים ודתיים: "ביקשנו מכל הציבור כולו להתפלל, אני באופן אישי יחד עם עוד חמישה חברי-כנסת מסיעת "הבית היהודי" היינו בחברון אמש, התפללנו ואמרנו פרקי תהילים לרפואתו".

לפני שנים רבות בעת שנישא לאשתו, היה זה מרן הרב עובדיה שסידר חופה וקידושין, הוא מגלה זאת לראשונה: "אגלה לך סוד שלא כולם יודעים אותו, הרב עובדיה ערך את החופה שלי, הוא היה מסדר קידושין".

"בהחלט הוא היה חלש מאוד", סגן השר משחזר את הפגישה שקיים עמו לא מכבר. היה זה לפני שלושה שבועות כאשר בן דהן הגיע לקבלן 45 לראשונה מאז בחירותו לכהונה ראשונה בכנסת ישראל, כשברקע המתיחות בין המפלגות הדתיות והחרדיות. בן דהן מספר, "כבר אז הוא לא שמע טוב, היה צריך לצעוק בקול רם לידו בכדי שישמע. היה קשה לו לדבר, דיבורו לא היה ברור. ישבתי מולו ואת דבריו הבנתי באמצעות קריאת השפתיים. הוא ישב על כיסא גלגלים, ניכר היה שהוא לא במיטבו".

"בפעם האחרונה שראיתי אותו היה זה בעת ההכתרה לבנו, הרב הראשי. לחצתי את ידו והוא כהרגלו נתן לי צפחות, וחייך אליי".