אאא

מתקפה חריפה נגד העולים להר הבית: הרב הראשי לישראל הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף, תקף היום במסגרת דברים שנשא במעמד חנוכת מקווה טהרה בעיר רמת השרון את הרבנים העולים או מתירים עלייה להר הבית בימים אלו. "אנשים דתיים עם כיפות וזקנים שקוראים לעצמם רב, נכנסים להר הבית ועוברים על כרת" אמר בנאומו. 

"כמה אנשים נכשלים ונכנסים להר הבית, אנשים דתיים עם כיפות, יש גם עם זקנים שקוראים לעצמם רב ונכנסים להר הבית" אמר הרב הראשי, "אחד הרבנים אף העז להתווכח, אמרתי לו 'עם כל הכבוד, איך אתה יכול לחלוק על הרב אלישיב? על מרן האבא? על הסטייפלער? על רבי שלמה זלמן אוירבך וכל גדולי הדור? הרי זה כרת" אמר הראשון לציון. 

בהמשך דבריו, עמד הרב יוסף על ההבדל בין על ישראל שהינו קדוש בזכות התורה והמצוות לבין שאר העמים, והזכיר כי לפני עשרות שנים התקיים מצעד צבאי בחיפה בו היה שלט כי "ככל העמים בית ישראל". "הם התכוונו שיש לנו צבא וטנקים, כוחי ועוצם ידי, זו הייתה הסיסמה שלהם, אבל אנחנו יודעים שאמנם היו נסים ונפלאות אבל כמה אבדות ספגנו כמה אלפים נפצעו".

הגר"י יוסף סיפר, כי מועצת הרבנות הראשית נשאלה האם לאור הנסים הגדולים יש לקבוע לומר הלל עם ברכה או הלל בלי ברכה, כאשר חלק מהרבנים ובראשם הרב הראשי האשכנזי צידדו לומר הלל בברכה, אך אביו מרן הגר"ע זצ"ל אמר לרבנים בצורה חד משמעית: "כיצד אפשר לתקן הלל בברכה?", וזאת בגלל הסיבה שמאות נהרגו ומשפחות נשברו ונהרסו. "לכן פסק שמי שיברך הרי זו ברכה לבטלה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"היום ברוך ה׳", אמר הראשון לציון "רוב הציבור נוהג כך. אולי לפני שנים כשהייתה התלהבות גדולה אמרו בברכה ביום ירושלים, אך היום או שלא קוראים כלל או שקוראים ללא ברכה". הרב הוסיף כי "אין ספק שצריכים להלל ולשבח ולהודות לקב"ה על כל הנסים שאירעו במלחמת ששת הימים, אך לא לומר הלל בברכה". 

הגר"י חזר על דבריו מאמש בישיבת "מרכז הרב", וסיפר על חששו של אביו מהחזרת שטחים. "היום ארגוני השמאל הקיצוני פועלים ואנו מבינים למה התכוון אז".

מקווה הטהרה החדש הוקם על ידי המרכז הארצי לטהרת המשפחה, לזכרו של הראשון לציון מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

צילומים: משה גולדשטיין