אאא

הקרב על רבנות ירושלים: מסתמן כי חבר מועצת חכמי התורה, הגאון רבי דוד יוסף, בנו של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, לא יתמודד לתפקיד רבה הראשי הספרדי של ירושלים, ובכך הופך את סיכוייו של הראשל"צ הגאון רבי שלמה משה עמאר להיבחר לטובים ביותר מכל המועמדים הקיימים.

בחצות לילה (שלישי) צפוי להסתיים מועד הגשת המועמדות לתפקיד רב העיר ירושלים, כל רב שמתכוון להתמודד יצטרך בשעות הקרובות להחליט ולהגיש מועמדות. נכון לשעות הצהריים, ההערכה בש"ס היא שהרב דוד יוסף לא יתמודד לתפקיד.

ל"כיכר השבת" נודע כי בשעות הקרובות יגיע הגר"ד יוסף למעונו של נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הגאון רבי שלום כהן בכדי להיוועץ עמו ולקבל את ההחלטה הסופית האם להתמודד או לאו.

השיקול המרכזי שעומד כעת לעיניו של הגר"ד יוסף הוא הגוף הבוחר את הרבנים, שמורכב מאנשים של ראש העיר ניר ברקת ושר הדתות ויו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט.

גוף הבוחר נשלט על ידי השניים, חלקם אף רפורמים שלהם וליהדות אין הרבה קשר, ולכן הסיכויים של הגר"ד להיבחר הם לא רבים במיוחד, ולכן הגר"ד שוקל ברצינות שלא להתמודד, כאשר בשעות הערב יכריע באופן סופי, אולי כדי להביא את קולות הציבור החרדי, ולהוכיח שמי שתמך ברב עמאר הם בני הציונות הדתית והרפורמים.

 (צילום ארכיון: שלומי כהן)
רבה של ירושלים? הראשל"צ הגר"ש עמאר (צילום: אורי לנץ, פלאש 90)
הגדלה

אך כאמור, ההערכה בש"ס כי הרב לא יתמודד במידה ולא יהיו התפתחויות דרמטיות או חדשות. יצוין כי ההחלטות של הגר"ד מתואמות עם יו"ר ש"ס אריה דרעי שנמצא עמו בקשר רצוף בנושא.

כעת ש"ס נכנסת לדילמה חדשה-ישנה, האם היא תביע תמיכה ברב עמאר, ובכך אולי תביא לשלום קר, ואף למנוע מצב שהיא תתמוך במועמד אחר שכמעט ובטוח שיפסיד את הבחירות, בשל גוף הבוחר הנוכחי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ביממה האחרונה גברו הקולות בש"ס לתמוך בגר"ש עמאר לתפקיד הרב הראשי הספרדי של ירושלים, ח"כ יעקב מרגי אמר ל"כיכר השבת" כי "אם מועצת חכמי התורה תשאל אותי אני אמליץ לה לתמוך בראשל"צ הגאון הרב עמאר לרבנות ירושלים, ולגמור עם הסאגה הזו של ש"ס - הרב עמאר'".

מרגי הוסיף ואמר ל"כיכר השבת" כי "אנחנו צריכים להודות להקב"ה שיש לנו מצב כזה ששר הדתות מ'הבית היהודי' וראש העיר ניר ברקת - שלא מחויב לנו שום דבר, מאמצים מתוך שני רבנים - רב אחד חרדי. ניר ברקת ונפתלי בנט יכלו, בגוף הבוחר הנוכחי, להביא לבחירה של שני רבנים מהציונות הדתית, זה היה עובר והשמיים לא היו נופלים, צריכים להודות להקב"ה שלמרות זאת, שאין לנו שליטה בגוף הבוחר, אנחנו זוכים לתמיכה ברב כמו הראשל"צ הרב עמאר".

נראה בעקבות הדברים כי ההחלטה של דרעי הופכת לקשה יותר, והיא כוללת את האפשרות שהחלטה שלא לתמוך ברב עמאר תביא לפיצול בתנועה, זאת ועוד כאשר יש סיכוי שלמרות שלא יתמוך ברב עמאר הוא ינצח.

יצוין, כפי שדווח אתמול ב"כיכר השבת", במידה והגר"ש עמאר אכן ייבחר לרבה של ירושלים, הרי שבאופן אוטומטי הוא יהפוך לחבר מועצת הרבנות הראשית, ובעוד כשנתיים וחצי הוא יכהן בה תחת ראשותו של הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף, מחותנו, עמו הוא נמצא בנתק מוחלט, מאז יצא בגלוי נגד מרן הגר"ע יוסף זצ"ל, פעל נגדו ולא נענה לפניותיו.