אאא

אירופה תכפה רגיעה? גרמניה, בריטניה וצרפת מקדמות החלטה במועצת הביטחון של האו"ם לסיום הלחימה בעזה. כך מדווח הערב (חמישי) "הארץ".

שלוש המדינות הפיצו בימים האחרונים בניו יורק מסמך עם עקרונות שייכללו בהחלטה, ובהם החזרת רצועת עזה לשליטת הרשות הפלסטינית, שיקום הרצועה בכפוף למנגנון פיקוח בינלאומי למניעת התחמשות של חמאס וחידוש תהליך השלום על בסיס קווי 67'.

על פי הדיווח, המסמך מציע כי החלטת מועצת הביטחון בסוגיית עזה תגנה את כל פעולות האיבה נגד אזרחים, "כולל התקפות חסרות אבחנה שמהן נפגעים אזרחים, וכן את כל מעשי הטרור". במסמך נכתב עוד כי החלטת מועצת הביטחון צריכה לכלול קריאה להפסקת אש מיידית וארוכת טווח במסגרתה יופסק כל ירי הרקטות מעזה וכן כל פעולה צבאית התקפית אחרת ברצועה.

כאמור, על פי המסמך, רצועת עזה תוחזר לשליטת הרשות הפלסטינית, ששלטה במקום עד לבחירות בהן ניצח חמאס. בנוסף, במסמך מציע הגדרת סידורי ביטחון שימנעו את חידוש מעשי האיבה; איסור מכירה או אספקה של נשק וחומרים מהם ניתן לייצר נשק לרצועה, מלבד לגורמים המוסמכים ברשות הפלסטינית; מחויבות למנוע ולפעול נגד מימון טרור; הסרה של ההגבלות הכלכליות וההומניטריות שמוטלות על רצועת עזה כדי לאפשר בנייה מחדש, שיקום כלכלי ופיתוח; פתיחה מלאה של מעברי הגבול לרצועת עזה, תוך התחשבות בהסכם שנחתם בין ישראל לרשות הפלסטינית בנושא בשנת 2005, אחרי תוכנית ההתנתקות.

על פי הצעת המעצמות, יוקם מנגנון פיקוח בינלאומי שיעקוב אחרי יישום ההחלטה ומרכיביה וידווח לצדדים ולמועצת הביטחון. למנגנון תהיה סמכות לחקור הפרות של הפסקת האש והוא יסייע בפעילות המעברים ובהבטחת תנועת אנשים וסחורות מהרצועה ואליה. 

אלא שבנוסף לכל זאת, ועל רקע הרצון לחזק את הרשות הפלסטינית, מציינות המעצמות במסמך סעיף רגיש במיוחד: "מועצת הביטחון קוראת לחידוש דחוף של מאמצי שני הצדדים והקהילה הבינלאומית להתנעת משא ומתן שמטרתו להגיע לשלום כולל על בסיס חזון של שתי מדינות דמוקרטיות - ישראל ופלסטין - שחיות זו לצד זו על בסיס קווי 1967 בשלום ובביטחון".

חיסול שלושת בכירי החמאס, הלילה ברצועה (צילום: דו"צ)

בתוך כך, הירי לעבר ישראל נמשך, כאשר בשעות האחרונות נורו מטחים לעבר יישובי עוטף עזה, אזור אשלקון, אשדוד, השפלה ומודיעין. לא דווח על נזק או על נפגעים.

ההסלמה ביממה האחרונה מגיעה על רקע ניסיון החיסול של המבוקש מספר 1 של ישראל, ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף. מצבו עדיין לא ברור. מוקדם יותר הערב פרסם דובר צה"ל סרטון המתעד את חיסולם של שלושת בכירי חמאס ברצועת עזה. השלושה - ראאד עטאר, מחמד אבו-שמאללה מוחמד ברהום - שהו במבנה שהופצץ מהאוויר, וחוסלו.

אחר הצהריים חיסל חיל האוויר מפקד גדוד של הג'יהאד האיסלמי ברפיח, שיצא ממבנה שממנו נורו רקטות לישראל. בנוסף, חיסל צה"ל כמה פעילי טרור בצפון הרצועה שעסקו בהכנות לירי רקטות. הפעילים שהו בבית קברות שאמש נורו ממנו גראדים לעבר אשקלון.

חיסול שלושת הבכירים יצא אל הפועל ב-2:30 והוא התבצע על ידי מספר פצצות השוקלות טונה כל אחת, ששוגרו בתיאום על ידי מטוסי F-16 של חיל האוויר לעבר חלון מבנה ששייך לפעיל חמאס בפאתי רפיח.