אאא

לאחר שורת תקריות במתחם קבר דוד בירושלים, ועדת הפנים של הכנסת התכנסה היום (שני) ודנה בנושא הסטטוס קוו במתחם הקבר. משתתפים בדיון טענו כי במקום נערכים טקסים על ידי נוצרים ובכך הסטטוס קוו מופר שוב ושוב.

לפני מספר חודשים נחשף ב"כיכר השבת" תיעוד וידאו בו ניתן לראות נוצרים מקיימים מיסה בתוך הקבר. האירועים שחזרו על עצמם, התקיימו לאחר הדיווחים על מסירתו של המתחם לידי הנוצרים כמחווה לאפיפיור בזמן ביקורו בישראל.

יו"ר הוועדה חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד) אמרה בדיון כי "הקבר מחולל בטקסים של נוצרים שלא במסגרת ההסכמים עם הוותיקן. נוגסים עוד ועוד בזכויות על קבר דוד בניגוד לסטטוס קוו".

רגב הוסיפה "אני בעד חופש הביטוי והפולחן של כל אזרח, אבל לא לאפשר מצב שבגלל אי נעימות נוותר על זכותנו לטיפול במקום קדוש לנו"

רב הכותל והמקומות הקדושים, הרב שמואל רבינוביץ אמר בדיון כי "המשטרה אוכפת את הסטטוס קוו, לפיו יש להם 5 פעמים לתפילה וללא מיסה, למעט ביקור האפיפיור". הרב טען כי "יש המפיצים שמועות ונדיר שיש סטייה מהמוסכם".

הרב הוסיף כי "המקום מתוחזק היום הרבה יותר ושופץ. מה שחסר הוא שהוא אינו מוגדר כמקום קדוש ואנשים עושים במקום כבשלהם. שרי המשפטים והדתות הם שאמורים להגדיר. המקום מתנהל כמקום קדוש, אבל יש קבצנים ואנשים שמתנכלים למתפללים והוא צריך להתנהל על ידי גוף אזרחי ולא על ידי המשטרה. לא ידוע לנו על פעילות חריגה מצד הנוצרים".

מיסה בקבר דוד (באדיבות המצלם)

במשרד החוץ אישרו כי ישנן הפרות בסטטוס קוו. רמי חתן, מנהל מחלקת דתות במשרד החוץ סיפר כי התקבלו תלונות מתיירים נוצרים על אכיפה מוגברת בחדר הסעודה.

ממ"ז עיר דוד נצ"מ אבי ביטון, אמר כי לא נתקבלו תלונות על המקום. הוא הזכיר כי היו הומלסים רבים וקבצנים בהר ציון וכיום המקום מטופל. "הבעיה שם היא סטטוטורית, כי יש כמה מקומות שכל אחד מנוהל ע"י מישהו אחר - הסעודה האחרונה והקבר עצמו, וזו הבעיה העיקרית".