אאא

בימים אלו מתאבל עם ישראל כולו על רציחתם באכזריות של הקדושים הי"ד שנהרגו בפיגוע הנורא בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, כשהמחבלים טבחו בהם בשעת תפילת שחרית כשהם עטופים בטלית ותפילין.

החברותא של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, הגאון רבי משה יהודה שניידר, מפרסם הערב (רביעי) את התייחסותו של מרן לרצח המזעזע.

הרב שניידר מספר כי "ראש הישיבה נאנח ואמר: "ככה ידעו שבחוץ לארץ יש את הגויים - הפולנים והרוסים, ששונאים את היהודים, וחשבו שבארץ ישראל רגוע, אך בסוף כאן בארץ ישראל עוד יותר גרוע - יש את הערבים ששונאים כל כך את היהודים".

לדברי החברותא, "כאן נאנח מרן אנחה נוראה קורעת לב ולא התייחס לשאלות ששאלו אותו, רק נאנח ונאנח 'ה' ירחם'.

"לפני מספר שבועות כשאירע אסון נורא וכואב מאד, נשאל מרן במה אפשר לנחם את בני המשפחה הכאובה ולא השיב" מספר הרב שניידר, "רק נאנח ונאנח. אחד מתלמידי החכמים אזר אומץ ושאל 'האם אין מה לומר להם?'. הגיב ראש הישיבה: אז מעווייס נישט וואס צו זאגן, זאגט מען נישט! - כשלא יודעים מה לומר לא אומרים".

לדברי הרב שניידר: "כשנשאל מרן על ידי מקורביו 'מה הפשט שזה היה "ברחמים"' כפי שהתבטא ראש הישיבה לאחר האסון. השיב וענה כי 'בלי רחמים היה ח"ו עוד יותר גרוע".

בנוגע לכך שהיו כאלו שנרצחו בפיגוע ואחרים שהצליחו להימלט אמר ראש הישיבה: "יעדער קויל האט אאדרעס" - כל כדור יש לו כתובת.

הרב שניידר מוסיף כי "מרן הגראי"ל אמר שאין להחשיב את ירושלים למקום סכנה יותר משאר מקומות, אלא בכל מקום צריך רחמי שמים, ובירך בכל לבו 'אללע יידישע קינדער' שתהא יציאתם וחזרתם לביתם לחיים ולשלום".

כאמור, ראש הישיבה תקף בחריפות את העולים להר הבית. "כשהזכירו המקורבים שיש טוענים שהדברים באים מחמת אותם הנכנסים להר הבית, הגיב הגראי"ל בחריפות: פאר די עבירה וואס מען גייט אריין - בגלל העבירה שעושים בכניסתם לשם. ואף שאותם שנרצחו הי"ד היו יראים ושלמים ואין להם שייכות לזה, בכל זאת צדיקים נתפשים בעוון הדור".

כזכור, גם הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף התבטא בזמן האחרון בעניין ואמר כי "העלייה להר הבית גורמת לשפיכות דמים".