אאא

העיתונות החרדית עוסקת הבוקר (חמישי) בהרחבה בתחושות הזעזוע וההלם האוחזים בציבור התורני ובמגזר החרדי כולו נוכח מעשה התקיפה הנפשע אמש לפנות בוקר כנגד מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כאשר מאמרי המערכת המרכזיים עוסקים במשמעות של חובת המחאה לנוכח הזלזול בגדולי הדור.

אלא שנדמה שדווקא עורכו הראשי של מגזין 'משפחה', הפובליציסט הרב משה גרילק בוחר ללכת צעד קדימה וכותב הבוקר מאמר חריף בעיתונו תחת הכותרת "נבלה נעשתה בישראל", בו הוא מאשים ברמז ברור ועבה את נתי גרוסמן, עורכו הראשי של עיתון 'הפלס' והעורך לשעבר של עיתון 'יתד נאמן' - שהודח על-ידי מרן גהראי"ל, באחריות למעשה התקיפה אמש בבני ברק.

"בחלום השחור ביותר לא העלנו זאת על דעתינו", פותח גרילק את מאמרו הנוקב וממשיך, "איש לא חשב שהחורבן הפנימי אצלנו יעמיק עוד יותר, שבירת כל המוסכמות, פריצת כל הגדרים התורניים והאנושיים שנפרצו ביום רביעי לפנות בוקר מהווים תמרור אזהרה בוהק. מלבד חילול השם המחייב לעשות חושבים לערוך חשבון נפש עמוק, יסודי, אמיתי ואכזרי במסקנותיו".

"ברור לנו שאותו מטורף שפרץ לביתו של מרן הגראי"ל ועשה את מה שעשה יוצג ע"י אויביו של מרן (כן, אוייביו ממש מעבר לויכוח הנוקב על דרכי ההנהגה) כתמהוני חסר דעת שפעל על דעת עצמו. בוודאי יאמרו שהוא לא מייצג את ציבור מצביעי עץ", ממשיך גרילק, "ואני מסכים איתם. חלילה לנו לחשוב שבני תורה אלו תעלה על דעתם התנהגות נפשעת שכזו, ואכן נכון הוא ובכל זאת הוא אינו מטורף וחולה נפש, הוא אדם מוסת ופרט זה יוצר את ההבדל הגדול".

גרילק מאריך במהותה של האחריות הציבורית הקולקטיבית לחטאו של היחיד ולאחר מכן כותב את הטקסט הבא: "ביום רביעי עם שחר קרה פשע איום ונורא, אולי הוא פרי הסתה מתמשכת שבה הסיתו צעירים וגם מבוגרים להאמין לכל דבר רע על מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א. הטיחו בו כל חטא אפשרי".

"המסיתים הצליחו להעליל עלילה נבזית בלב חלק מציבור בני התורה כאילו חלומו של הגראי"ל הוא לגייס את כל בחורי הישיבה לצבא, את הבנות לשירות לאומי וללמד את כולם ליב"ה במקום מסכתות בבא קמא ובבא מציעא עפ"ל", ממשיך גרילק, "הם העלילו כי הוא פשרן, כי הוא ימכור את כל התורה כולה. השקר הזה מתבסס על כך שדעתו כיצד לטפל בנושא הגיוס שונה מגישתו של הגאון הגדול רבי שמואל אוירבך שליט"א ומכאן הידרדר לטפול עליו עלילה נבזית זו ומעשי שטן הצליחו מעלה מן המשוער".

"פגשתי צעירים לא אחד ולא שניים המשוכנעים בליבם שמרן הגראי"ל ומרן הגר"ח סטו מדרך התורה (עפ"ל, אבל למרבה דאבון הלב כך הרהיבו עוז בפיהם לומר בפירוש!) לא הצלחתי לשכנע אותם שאין הם יודעים על מה הם שחים כלל, שמרן לא ישן בלילה בגלל גזירת הגיוס ואומר תהילים כל היום, שדרש מתלמידי ישיבתו אורחות תורה ומשאר לומדי תורה להגביר חיילים בלימודה כדי לבטל את הגזירה השמימית, שבניגוד לישיבה אחרת שסגרה את שעריה בשבוע הבחירות כדי שהבחורים יתגייסו למלחמה נגד מרן הגראי"ל הוא דווקא דרש להוסיף שעות לימוד, אבל כלום לא הועיל, דיברתי כמו אל אוטיסטים, כאילו השבוע הגעתי מהמאדים ולא בתוך עמי אני יושב", תוקף גרילק בחריפות.

"זהו פרי ההסתה המסוגל להביא לכך שאחד ייקח את הגורל לידיים ויילך לקדש שם שמיים ולהכות את מרן שליט"א", מאשים גרילק, "רבותי למרות מסכת הקללות והביזיונות ששמעו ללא הרף נגד הגראי"ל שליט"א, חס וחלילה להאשים את קהל מצביעי עץ בפשע הנורא הזה".

"אולם ישנו אחד שלא יוכל להתחמק מאחריות לפשע הנתעב", עולה גרילק שלב ומכוון את חיציו היישר אל נתי גרוסמן, "איש אחד שהפך למשימת חייו להכפיש את שמו של מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א עד עפר. במשך שנים הוא מוביל קמפיין בצורות שונות ובאופנים מגוונים נגד גדול הדור, בשנה האחרונה התעלה על עצמו וכתב ועמד מאחורי כתיבת פשקווילים וחוברות שלא ידוע מן ההיסטוריה של מאבקים בין גדולי ישראל שאי פעם ירדו לשפל כזה".

"הוא היה ממוקד מטרה בצורה שלא תיאמן, לגרום לכך שהציבור ישפיל אדם זה, את האיש המורם מעם שרוב עולם התורה בעולם נשמע לו, את האיש שהוא תל תלפיות לרבים רבים בתוכנו, הגדול שמרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל שלח להתייעץ אך ורק איתו. לא היה עלבון אחד, עלילה כלשהיא, שקרים למכביר, הכל כדי לפגוע בו. התחכום שלו עצום, אין דומה לו בכישרון להרע", כותב גרילק.

גרילק ממשיך במאמרו ומביא דוגמא למעשיו של גרוסמן וכותב: "הוא האחראי ישירות לאווירה שנוצרה כאילו מתכוון הגראי"ל שכונה באחד מכתבי הפלסתר שלו כ'משכיל' למכור את כל עולם התורה".

"ועתה נוסף על כך שאפשר להאשימו בכך שדבריו עלולים היו להביא גם לניסיון רצח הרי שלפחות על פי פרשת עכן אנחנו יודעים שהוא אחראי. האחריות של המבצע בפועל בסוף השרשרת של ההצבעה אינה גורעת כהוא זה מחטאו של ראש הפירמידה שמפעיל מכניזם זה, אין ברירה לאור מה שקרה ביום רביעי בבוקר חייבים לדבר בגלוי, להפנות את האצבע המאשימה כלפי מי שאשם", כותב גרילק.

לסיום, מתייחס גרילק לתפקידו בעבר כעורך 'יתד נאמן' בתקופה שלפני נתי גרוסמן וכותב שאף הוא הותקף במאמר ע"י אותו איש בעיתון. גרילק מסביר כי בניגוד לטענות הרווחות שעל שדעתו של מרן הרב שך זצ"ל היתה שעל "יתד" להיות תוקפני ומליטנטי ברוח גרוסמן הרי שלו עצמו הורה מרן הרב שך שלא לתקוף איש.

"באמתחתינו", מסיים גרילק את מאמרו החריף, "יותר מסיפור אחד כיצד 'יורשי' בעריכת יתד דאג ללא הרף לתקוף אישית כל מי שלא זז לפי חלילו, כי תשוקה זו טבועה באופיו. במלחמתו האחרונה הידרדר לשפל חסר תקדים עד כי קם אברך אחד המוסתים הניזון משקריו ועלילותיו ועשה מעשה שפל ונבלה נעשתה בישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

התגובה של נתי גרוסמן

פנינו לנתי גרוסמן כדי לקבל את תגובתו לדברים שפורסמו ב'משפחה', אך הוא בחר לחזור אלינו באמצעות פרקליטו, עו"ד אורי הברמן, שמאיים בהגשת תביעת דיבה תוך שהוא מציין במכתבו כי האשמות נגד גרוסמן נועדו להשפילו בעיני הבריות, לעשותו מטרה לשנאה, לבוז וללעג בקרב הציבור החרדי.

עו"ד הברמן מוסיף וקובע במכתבו כי "מעשיו של התוקף נעשו על רקע חוליו הנפשי ועל רקע זה בלבד", ומציין כי "התוקף מוכר כאחד ממעריציו של רה"י הגראי"ל שטיינמן ונמנה בין תומכי יהדות התורה, כך שאין המדובר בתוצר של הסתה".

"אין זה ראוי", מוסיף עו"ד הברמן, "לנסות ולקשור בין מעשה תקיפה על רקע נפשי ובין מרשנו ואין זה ראוי להמשיך לדוש ולהרבות את צערם של בני הציבור ובני משפחתו של התוקף כשזהו הרקע האמיתי של מעשיו". כראיה לטענתו, שטרם הובררה אף בבית המשפט, מצרף עו"ד הברמן מכתב שלטענתו נכתב על-ידי משפחתו של התוקף שמבהירים כי מדובר ב"חולשה נפשית".

עו"ד הברמן מוסיף וכותב כי ייחוס הדברים לגרוסמן, "מעיד, אם נתבטא בלשון מנומסת, על חוסר העמקה וחוסר היכרות עם דעותיו ופועלו. הרב גרוסמן, מעולם לא נקט בפגיעה כלשהיא, בכתיבתו, בפועלו ובכל דרך אחרת, בגדולי התורה ובזקני הדור בכלל ובכלל זה ברה"י הגראי"ל שטיינמן".