אאא

הגזירות על עולם התורה: אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך שיגרו מכתב הממוען אל ראשי הישיבות ומנהלי המוסדות, בו נקבעת תקנה חדשה לפיה על מוסדות המבקשים לקבל תקצוב בעבור תלמידי הישיבות המתגוררים בחו"ל הרי שיש ליזום עבורם ביקורים ביחידות צה"ל ובמוסדות השלטון.

כזכור לפני מספר חודשים קוצצו תקציביהם של אלו המכונים "בני חו"ל", מה שגרם לפגיעה אנושה בישיבות רבות כדוגמת ישיבת מיר ועוד, אלא שעתה מתברר כי במשרד החינוך מבקשים להתנות זאת בהכרת ציונות ומורשת הארץ.

במכתב ששוגר, תחת הכותרת: "הנדון: תמיכה בתלמידי חו"ל", נכתב כי "בהתאם לתיקון למבחני התמיכה שנחתם לאחרונה, התמיכה בתלמידי חו"ל מותנית בין היתר בקיום סיורים הכוללים: ביקור באחד מאתרי מורשת ישראל, ביקור באחד ממכוני השואה, ביקור בכנסת או בבית המשפט העליון או במוסד שלטוני, ביקור ביחידה של צה"ל או משמר הגבול.

יצוין כי אמנם אתרי המורשת כוללים את המקומות הקדושים ליהדות אך היעדים האחרים הינם כאלה הנחשבים לבעייתיים מבחינת ראשי הישיבות.

במשרד החינוך מציניים במכתב למנהלי המוסדות, את רשימת האתרים.

אתרי מורשת - ביקור באחד האתרים המופיע ברשימת האתרים של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל או אחד מן המקומות הקדושים שהם: ירושלים - הכותל המערבי, מערת שמעון הצדיק, מערת סנהדרין קטנה, קבר הרב עובדיה מברטנורה, קבר זכריה הנביא, יד אבשלום. חיפה - מערת אליהו הנביא. טבריה - קבר הרמב"ם, מערת רבי עקיבא, מערת רבי חייא ובניו. מירון - קבר רבי שמעון בר יוחאי. פקיעין - המערה והמעיין של רבי שמעון בר יוחאי, בתי העלמין היהודיים, קברי רבי יוסי ורבי יהושע בן חנניה, בית הכנסת העתיק, בית הכנסת החדש.

אתרים להנצחת השואה (הנתמכים בידי משרד החינוך ומשרד התרבות) - יד ושם, מוזיאון משואה, מוזיאון יד מרדכי, בית טרזין, מוזיאון לוחמי הגיטאות.

ביקור במוסד שלטוני -כנסת ישראל, בית המשפט העליון, משרד ממשלתי, רשות מקומית, רשות על פי חוק, כאשר המנהלים מתבקשים לציין איזה בעל תפקיד הדריך את התלמידים בסיור ועיקרי תכניו.

בנוסף, ביקור ביחידה מיחידות צה"ל או במשמר הגבול שבהם תינתן סקירה על פעילות היחידה. יש לדווח באיזו יחידה היה הביקור ומה היו תכני הסקירה.

במשרד החינוך מדגישים כי על המוסדות לקיים את התכנית בדחיפות. משך כל סיור יהיה שעה וחצי לפחות, מוסדות אשר לא יסיימו את עריכת התכנית עד סוף 2014, לא יהיו זכאים לתמיכה לשנת 2015 וידרשו להשיב כספי תמיכה אם יקבלו במהלך שנת 2014.

בהמשך מציינים במשרד החינוך: "יובהר, מוסד שמעוניין לבקר באתרים אחרים יש לפנות לאגף מראש ולברר האם אתרים אלו עונים לנדרש".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בשיחה עם "כיכר השבת" מביעים מנהלי מוסדות וגורמים חינוכיים כעס רב על התקנות החדשות וטוענים כי מדובר בהתערבות בוטה בתכני החינוך החרדי.

"לא ייתכן שיגידו לנו אתם תקבלו כסף אבל רק בתנאי שתקחו את הצעירים למקומות המנוגדים לאורחות חייהם", הם אומרים.

לדבריהם, "כל זמן שקיצצו מסיבות כלכליות היה ניתן לתרץ זאת בכך שתקציב תלמידי חו"ל מכביד על קופת המדינה אולם כעת מתברר כי הכסף קיים אלא שברצונם להשפיע על הציבור החרדי מבפנים".

"איזו מטרה יש בלחייב את הישיבה לקחת את התלמידים לסיור ביחידות צה"ל אם לא לנסות לשכנע את הצעירים החרדים להכיר בצבא", אומרים הגורמים ומבהירים כי ילחמו בגזירה החדשה.