אאא

תקציב או בחירות? המערכת הפוליטית דרוכה בימים אלו לקראת הכרעתו הצפויה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשאלה, האם יקדם את תקציב המדינה ל-2013 או שיקדים את הבחירות.

ב'גלי צה"ל' דווח כי נתניהו עם יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי ודן עמו בתקציב המדינה הצפוי. מאוחר יותר, ייפגש נתניהו עם שר האוצר יובל שטייניץ, ובהמשך השבוע ייפגש עם כל ראשי מפלגות הקואליציה, בניסיון לבדוק את נכונותם לתמוך בתקציב המדינה כדי למנוע את הקדמת הבחירות.

לפי הדיווחים, נתניהו הציב לש"ס תנאי - תמיכה בקיצוץ בקצבאות הילדים או הקדמת הבחירות, כאשר, לפי ההצהרות של ראשי התנועה, הם לא יתמכו בקיצוץ ובשל כך, גוברת ההערכה במערכת הפוליטית כי נתניהו ייאלץ להקדים את הבחירות לחורף הקרוב.

בשיחה עם ynet אמר השר ישי כי התייעץ עם מרן הגר"ע יוסף ושמע ממנו כי ש"ס אינה מעוניינת בהקדמת הבחירות אך עם זאת היא לא תתפשר ולא תסכים לגזירות הכלכליות.

"מדינת ישראל לא זקוקה היום לבחירות וניתן לקיים אותן במועדן, לאחר העברת תקציב שיהווה צדק חברתי", אמר ישי. "בתור המפלגה החברתית היחידה, ש"ס אינה רשאית ואינה יכולה להצביע בעד פגיעה בנכים, בעובדי המגזר הציבורי, בקשישים ובאימהות חד הוריות".

לדברי ישי, "לאור העלאת המחירים במזון, במים, בחשמל ובדלק, ש"ס דורשת תקציב עם חמלה ולכן קוראת להעברת תקציב מאוזן שלא יהווה מכה נוספת עבור מעמד הביניים והשכבות החלשות, ויהווה צדק חברתי עבור מיליון האזרחים שכבר נמצאים מתחת קו העוני".

סגן שר האוצר, ח"כ יצחק כהן מש"ס, אמר הבוקר ב'גלי צה"ל' כי "אנחנו חושבים שבחירות זה לא הדבר הנכון לעת הזאת, גם לכלכלה הישראלית וגם למדינת ישראל. והיה אם לא נצליח ללכת על התקציב ולקיים את הבחירות במועדן, ש"ס נערכת לבחירות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יו"ר 'העבודה', ח"כ שלי יחימוביץ', קראה הבוקר לראש הממשלה לקבוע מועד מוקדם לבחירות. "קביעת מועד מוקדם תפזר את אי הודאות ואת העדר המשילות, המתאפיינת בראש ובראשונה בהעדר תקציב מדינה. אני שבה וקוראת הבוקר לנתניהו: הפסק את מחול הכותרות ואת אי הודאות ובוא לבחירות", קראה יחימוביץ'.

הקיצוץ בקצבאות הילדים עומד על סך של 2 מיליארד שקל, ועיקרו השוואת הקצבאות בין כל הילדים, כך שכל ילד יקבל 173 שקל בלבד, ללא קשר למספר הילדים. מלבד ש"ס, גם 'יהדות התורה' 'מתנגדת בחריפות להצעה הזו.

לפי הדיווח ב'כלכליסט', אפשרויות נוספות שעומדות בפני ראש הממשלה הם קיצוץ בביטחון, של 3-4 מיליארד שקל, קיצוץ לו מתנגד שר הביטחון אהוד ברק. אפשרות נוספת היא קיצוץ בשכר במגזר הציבורי בסך של 4 מיליארד שקל, לו צפויים להתנגד חיים כץ ועופר עיני.

התאריך האחרון של ראש הממשלה להגיש את התקציב הוא בסוף החודש הנוכחי, כאשר עד לחודש מארס הוא צריך להיות מאושר בשלושת הקריאות בכנסת.