אאא

מצהירים אמונים: הבוקר (חמישי) התקיים במשכן נשיא המדינה שמעון פרב טקס הצהרת אמונים ל-14 חברי מועצת הרבנות הראשית שנבחרו לקדנציה נוספת בתפקיד.

חברי מועצת הרבנות הגיעו יחד עם שני הרבנים הראשיים לישראל, הראשל"צ הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו.

במהלך הטקס אמר נשיא המדינה שמעון פרס כי "בשבוע הבא יציינו 30 יום לפטירת הגדול בתורה מרן הראשל"צ והרב הראשי לשעבר הרב עובדיה יוסף, השראתו תלווה את עמנו גם בעתיד ומורשתו צריכה ללוות אתכם רבני ישראל".

"הרבנות הראשית חייבת בהפצת רוח טובה ולהוות מוקד לאחדות העם על זרמיו ופלגיו. עליה למלא תפקיד של קירוב לבבות ואהבת הבריות. אישיותו של רב היא בסופו של דבר גם סמכותו האמיתית. הרבנות הראשית הוא גשר בין המצוי לבין הרצוי, כדי להגיע לרצוי", אמר הנשיא.

"תפקידכם למנוע חטאים בישראל", הוסיף נשיא המדינה ואמר, "אבל גם לדעת שישראל שחטא, ישראל הוא, ותפקידכם להשיבו לאביו שבשמיים בדרכי נועם ובנתיבות המוליכות לעולם טוב יותר ולאדם איכותי יותר".

פרס התייחס לאירועי 'תג מחיר' ואמר: "כל פגיעה ביהודי או ערבי במוסלמי או בנוצרי או בכל אדם אחר דורש גינוי וחייבת להיות מוקעת ומוקצית. עליכם ועלינו לגנות אלימות מכל מקום שתבוא. מ'תג מחיר' ומכל ארגון אלים הפוגע בבית כנסת או במנזר".

פרס סיים את דבריו ואמר: "הרבנות הראשית נדרשת להביא להכרעה בסוגיות כבדות משקל העומדות על סדר היום הציבור והתורני כגון נושאי הנישואין והגירושין. עליכם לייצג את רוח ישראל המפוארת 'לא בחייל אלא ברוח', לאגד ביד אמונה ובטוחה תחת קורת גג אחת את הסמכויות ההלכתיות והרבניות ולפרשן ברוח בית הלל". 

הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שנאם אף הוא בטקס אמר: "אנחנו זוכים היום להתחיל בכהונה נוספת של מועצת הרבנות הראשית לישראל, זוהי בעצם הממשלה וההנהגה של עולם הרבנות וחיי הדת במדינת ישראל".

"אתגרים רבים עומדים בפני מועצת הרבנות בשנים הקרובות", פירט הרב יצחק יוסף, "ביניהם גם שנת השמיטה העומדת בפתח, עלינו לוודא כי לשמירה על השמיטה על כל פרטיה ודקדוקיה לא תהיה השלכה שלילית על חיי היום יום על אזרחי ישראל עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת להקל מעל ציבור החקלאים ומעל ציבור הצרכנים בישראל, את שנת השמיטה על כל משמעויותיה ניתן לנצל גם על מנת להעביר מסרים של אחדות וחיזוק תורת ישראל".

הגר"י יוסף התייחס להחלטה על פתיחת אזורי רישום נישואין שאושרה השבוע בכנסת ואמר: "ההחלטה האחרונה שקיבלה מועצת הרבנות בטרם סיימה את כהונתה, הייתה להתנגד לחוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין. השבוע לצערי הושלם הליך החקיקה בנושא, ובניגוד לעמדת מועצת הרבנות, חשבנו אז ואנחנו עדיין חושבים גם היום כי בחוק זה כפי שהוא כיום יש משום פגיעה רבה בעולם הרבנות בישראל וביכולת לשמור על קדושתו של עם ישראל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אבל אינני בוש להודות כי לפעמים עלינו גם ללמוד את הלקח, עלינו כמועצת רבנות להיות מועצה יוזמת, מועצה שתקדים הצעות מהסוג הזה בהצעות ייעול משלה על מנת למנוע הישנות מקרים אלה", הוסיף הרב יוסף.

הראשל"צ סיים את דבריו ואמר: "אני רוצה לאחל לחברי חברי מועצת הרבנות הצלחה רבה במילוי תפקידם ושתהיה זו מועצה של עשייה, אחדות ותקוה, מועצה שעיקר פעילותה תהיה למען הרבות כבוד שמים, לכבוד עם ישראל ולכבוד תורת ישראל אמן ואמן".

מארגון צוהר נמסר בתגובה: "ארגון רבני צהר מברך את הראשון לציון, הרב יצחק יוסף, על דבריו היום במועצת הרבנות. הרב יוסף קרא למועצת הרבנות הראשית להקל בנהלים בירוקראטיים בכל הנוגע לרישום הנישואים במדינת ישראל.

"אנו קוראים לבטל את התקנה הטכנית שמאפשרת לזוגות להירשם לנישואים רק שלושה חודשים לפני הנישואים ולאפשר לזוגות להירשם שנה לפני מועד נישואיהם", הוסיפו בארגון. "ביטול תקנה זו תאפשר לזוגות הטעונים בירור יהדות לקיים את הבירור בניחותא, בנעימות וללא לחץ" נמסר.