אאא

הקצנה חילונית: רב חברת אל על, הרב יוחנן חיות, זומן לשימוע בהנהלת החברה בעקבות הוראתו להשמיע במערכת השמע של המטוסים  את "תפילת הדרך", כך דווח ב'ידיעות אחרונות'. 

"זה פשוט מדהים מה שקורה פה‭,"‬ סיפר ל"ידיעות אחרונות" עובד בחברה. "לפני כשנתיים שמו בכניסה למטוס שלט עם תפילת הדרך. נוסעים עברו על זה בשתיקה, כי כמעט לא שמים אליו לב. אבל עכשיו התחילו להגיע תלונות גם מצוותי האוויר וגם מנוסעים. בחברה יש לא מעט עובדים שאינם יהודים, וזה בהחלט לא נעים".

נוסע בחברה שאינו יהודי, סיפר כי לשם השוואה, בטיסות של חברות תעופה אמריקאיות בארה"ב בעונה זו, תקופת חג המולד, נוהגים לברך את הנוסעים ב‭") Season's Greetings-‬מועדים לשמחה‭,("‬ כי לא כל הנוסעים בטיסות אלו הם נוצרים.

ניסינו לקבל את תגובתו של הרב יוחנן חיות, אולם זה בחר לנתק את השיחה באומרו כי הדברים בשקר יסודם: "תפנה למי שהמציא את השטויות האלה, זה שקר וכזב".

גורם ב"אל על"  הגיב לדיווח בשיחה עם "כיכר השבת": "חברת אל על ידועה ביחסה המיוחד לערכי היהדות והמסורת, היא חברת התעופה היחידה בעולם שבהוראת המנכ"ל נקבע כי בכניסה לכל מטוסי החברה יותקן לוח תפילת הדרך בתוך מסגרת ובכך כל החפץ בכך יוכל לגשת ולהתפלל באין מפריע".

"בנוסף", מסביר הגורם כי "בחוברות המצויות בכל מושב מצויה גם תפילת הדרך, כך שאם נוסע שהתפילה אינה שגורה בפיו, ירצה לומר את התפילה בעודו ישוב על הכיסא, יוכל לעשות זאת בנחת".

באשר להזמנת הרב לשימוע, אומר הגורם כי הוא לא שמע על-כך, יחד עם זאת הוא מצדיק את עצם ההזמנה השערורייתית - אם הייתה: "אני לא מכיר את ההזמנה הזו. אני מעריך שאם הייתה כזו, הסיבה היא שרוצים לברר את העניין לעומק וזה לגיטימי".