אאא

רצף רעשי האדמה שפקדו את האיזור הצפוני של ישראל בימים האחרונים גורמים לחשש מפני רעידה עזה שעלולה לפקוד את האיזור.

ד"ר אבי שפירא, יו"ר ועדת ההיגוי הבין-משרדית להיערכות לרעידות אדמה אמר הערב (ראשון) כי המצב עומד היום על "או שלא יקרה שום דבר או שתתרחש רעידה בעוצמה חזקה יותר". 

מדבריו שהובאו ב-ynet: "התדירות הגבוהה של הרעידות נדירה אך לא בלתי אפשרית. היא מעידה על כך שהאזור נמצא בחוסר שיווי משקל ובתהליך שבירה".

הרעידה האחרונה שהורגשה היום, אירעה בסביבות השעה 15:54 בעוצמה של 3.6 בסולם ריכטר, והורגשה גם כן באיזור בכינרת. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מנהל המכון הגיאופיסי ד"ר אורי פריזלנדר צוטט ב-ynet כאומר: "אי אפשר לשלול רעידה חזקה יותר, אבל בהחלט יכול להיות שהרעידות הקטנות האלה לא יובילו לשום דבר. היו מקרים בעולם שרעידות אדמה קטנות יחסית קדמו לרעידת אדמה חזקה יותר, אבל באותה מידה היו מקומות שבהם זה לא קרה".

הפרופסור אמוץ עגנון, גיאולוג וגיאופיזיקאי מהמכון למדע כדור הארץ באוניברסיטה העברית סבור אחרת: "בינתיים התרחשו ארבע רעידות שהורגשו ועוד ארבע שלא הורגשו אבל נמדדו במכשירים סיסמיים. בסך הכול היו שמונה, כולן באזור הכנרת. אם התופעה תימשך לאורך זמן, אנחנו בהחלט יכולים לראות אותה כשרשרת מקדימה לאירוע גדול".

עוד אמר עגנון: "בשנות ה-90 היו שלוש רעידות שהורגשו בישראל: אחת ב-1993 בדרגה 6 לערך במפרץ אילת שפגעה בבניינים, שניה ב-1995 בדרגה גבוהה מ-7 שהרסה בניינים בנואיבה ולהרג אנשים שם, ושלישית ב-1996 בקפריסין בדרגה 7 פלוס. לכולן קדמה פעילות מהסוג שאנחנו עדים לו עכשיו - שרשרות של רעידות קטנות".