אאא

פתיחתה של שנת לימודים חדשה, היא זמן ייחודי למאות אלפי התלמידים הצועדים נרגשים אל כיתת הלימוד החדשה, אך בכל שנה יש מי שעבורם מדובר ברגעים קשים ועצובים, בעיקר כאשר מדובר ההורים לתלמידות ספרדיות, הנאלצות לשבת עם בתם בבית לאחר שלא התקבלה לבתי הספר בשל מוצאה העדתי.

ניסיונות רבים נעשו כדי למנוע את העוולה ואת האפליה העדתית, אך הסיפור הבא שהגיע לידי 'כיכר השבת', יש בו כדי להוכיח במקצת על הדרך בה מנהלי הסמינרים ובתי הספר פועלים כדי להתחמק מהחוקים ומהתקנות של משרד החינוך.

בכדי לסייע בידי התלמידות הדחויות, קבע משרד החינוך כי על מנהלי בתי הספר להודיע להורי התלמידה כי החליטו שלא לקבל את בתם - חודש לפני פתיחת שנת הלימודים, אך מסתבר כי יש מנהלי בתי-ספר שמצליחים "לעקוף" את הוראות משרד החינוך.

אל מערכת 'כיכר השבת' הגיע מקרה חמור של תלמידה ממוצא ספרדי המתגוררת בשכונת פסגת זאב בירושלים, שנרשמה לבית ספר 'בית יעקב-קליין' בשכונת נווה יעקב הסמוך למקום מגוריה.

דחייה במתן התשובה

התלמידה שנרשמה בתחילת חודש אדר, עם תחילת הרישום לבתי הספר, לא קיבלה במשך זמן רב כל תגובה מהנהלת בית הספר, לא שלילית ובטח שלא חיובית.

האב, החל לחשוד כי בתו לא התקבלה, ופנה בבהילות למחלקת החינוך בעיריית ירושלים, אך שם נענה כי בתו התקבלה לבית הספר ובתוך מספר ימים ישלח מכתב מסודר שיודיע על-כך בצורה רשמית.

זמן מה חלף והמכתב המאשר כי הבת התקבלה, לא הגיע אל האב המודאג, אשר פנה שוב מחלקת החינוך בעיריית ירושלים, שהתריעו בפני מנהל בית הספר כי אי הודעה לתלמידה על קבלתה או אי קבלתה, הוא מעשה לא חוקי.

אך אתמול (ראשון), יממה בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים, קיבל האב מכתב לביתו, שהצליח להפתיע אותו ולשבור את לבו למרות חודשי ההמתנה הרבים.

במכתב שקיבל ממנהל בית הספר 'בית יעקב-קליין', משה קליין, נכתב: "בקשתם לרשום את בתכם לבית ספרינו הבחנה ולצערנו עם כל ההערכה אליכם ולבתכם, הוחלט לדחות את בקשת הרישום אשר הוגשה על ידכם לבית ספרנו, וזאת בשל אי התאמה.

"במידה וברצונכם לקבל פרטים נוספים ולדון בהחלטה, עליכם לפנות בתוך 7 ימים ממועד זה, ותוזמנו לדיון וקבלת פרטים בקשר להחלטה". על המכתב חתום מנהל בית הספר משה קליין.

ההתעללות בהורי התלמידה, במכתב המדובר, חצתה גבולות, הן בשל כך שהתקבל רק אתמול בבית התלמידה, בעוד על המעטפה חתום התאריך 23/08/12. והן בשל כך שהמנהל חתם בתוך המכתב את התאריך ו' בתמוז - חודשיים שלמים לפני קבלת המכתב.

יתירה מכך הוא הציטוט במכתב, שהילדה לא התקבלה עקב אי התאמה, ללא הסבר, אלו בעיות של 'אי התאמה' התגלו לפתע בתלמידה לאחר חודשים כה ארוכים של המתנה.

אך הכואב מכל הוא הלעג והעלבון שחשו ההורים למקרא המכתב, בו צוין כי באפשרותם "לדון בהחלטה בתוך 7 ימים ממועד זה", כאשר ממועד כתיבת המכתב עד לקבלתו אצל ההורים חלפו חודשיים.

לטענת בני המשפחה, מנהל בית הספר משה קליין זייף את תאריך המכתב חודשיים אחורה, גם בכדי "להסתדר" עם משרד החינוך, וגם כדי שלהורים לא תהיה אפשרות לדון עם ההנהלה בהחלטה.

גורם המקורב למשפחה שטיפל בפנייה הנוגעת ללב אומר ל'כיכר השבת" כי "בימי הרחמים והסליחות כל 'חטאה' של הבת הצדיקה העולה לכיתה א' שקיבלה תשובה שלילית מסתכם בהשתייכותה לבני עדות המזרח".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"זו אינה דרך התורה", מוסיף הגורם, "מנהל המתנהג בצורה שאינה דרך האמת הרי הוא 'נבל ברשות התורה' ואינו ראוי להיות מנהל".

התגובות

בשיחה שקיימנו עם מנהל הסמינר משה קליין, הוא ניסה, תוך כדי השיחה, לייצר גרסאות שונות בתגובה לטענות, אך לבסוף הוא ביקש שלא להגיב.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "מתוך עשרות אלפי בנות במגזר החרדי בירושלים, נרשמו כמעט כל הבנות לבתי הספר ולסמינרים כנדרש. מיעוט קטן מאוד, הכולל מספר בנות בלבד, נותרו בשלב זה ללא סידור מתאים, זאת לאחר שמנח"ח הצליח לשבץ כמה עשרות בנות שלא סודרו מלכתחילה.

"במנח"ח מביעים תקווה להסדרת הליך הרישום, כך שלא תיוותר אף בת אחת ללא מסגרת לימודים. העירייה דוחה כל טענה לאפליה על רקע גזעני וכי בין הבנות שנותרוללא מענה ישנן מכל העדות והחוגים. באשר למקרה המצויין בפניה, הענין ייבדק לעומקו במטרה להסדיר את המקרה לגופו".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "הנושא בבדיקה".