אאא

"הנזק רב מן התועלת. שב ואל תעשה עדיף", כך, במילים אלו, הורו בימים האחרונים מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א ומרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א, לשואלים אותם האם לקחת את החיסון המופץ בציבור בימים אלו כנגד  'שפעת מקסיקו'.

הסוגיה הזו מסתבר, בוערת ביותר. "האם להתחסן או לא", זו השאלה אותה שואלים את עצמם רבים בציבור, כאשר מחד יוצא משרד הבריאות בקמפיין נרחב המעודד את האוכלוסיה להתחסן, ומאידך נשמעים הדיווחים בתקשורת, על מקרים רבים בהם אירעו תקלות בריאותיות חמורות כתוצאה מהחיסון, ועד כדי מוות.

בעקבות כך, זרמו בעת האחרונה אל גדולי ישראל שואלים רבים, כאלו הבאים להיוועץ, בטרם יקבלו את החיסון כנגד המחלה המסוכנת המתפשטת.

כזכור, מזה כשבועיים מתנהל מבצע החיסון הארצי המיועד לכלל הציבור, לאחר שקודם לכן התמקדו במשרד הבריאות בחיסון קבוצות הסיכון באוכלוסיה. השבוע יצא משרד הבריאות בקמפיין תקשורת נרחב, שמטרתו לשכנע את קבוצות הסיכון - ביניהן נשים בהריון, בעלי עודף משקל וילדים - להתחסן נגד המחלה.

כחלק מהמהלך, חוסן השבוע במסיבת עיתונאים פומבית סגן שר הבריאות חה"כ יעקב ליצמן מפני השפעת, כשהוא קובע בפני המצלמות: "אילו היו מתחסנים אותם 83 אנשים שנפטרו, רובם היו עדיין בחיים".

אלא שבציבור החרדי, לא היה כנראה חיסונו של סגן השר החרדי,נחשב מספיק. וכך בתקופה האחרונה, הגיעו עשרות שאלות שכאלו, אל מרן הגר"ח קנייבסקי, כשהוא מצידו מסרב לענות לשואלים אותו, בטענה כי אינו בקי דיי בנושא, ושלח אותם להיוועץ במרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א.

בימים האחרונים הגיע לפניו מקרה נוסף, אדם שאשתו מעוברת, והדבר היה אצלו בגדר 'שאלה למעשה' מיידית ולא סתם באופן תיאורטי. גם הפעם שלח אותו הגר"ח קנייבסקי להגראי"ל שטיינמן.

משהגיע האיש לפני הגראי"ל ושטח בפניו את השאלה, נענה בתשובה, כי "לפי מה שאני שומע הנזק רב מן התועלת, ולכן 'שב ואל תעשה עדיף'...".תשובה דומה מסתבר, הורה הגראי"ל שטיינמן לעשרות שואלים נוספים.

בעקבות תשובת הגראי"ל שהגיעה חזרה גם לבית הגר"ח, החל גם הגר"ח עצמו להורות כך לרבים ששאלו אותו, וזאת  ללא כל הבדל הקשור למצב רפואי מסויים. "הנזק רב מן התועלת, שב ואל תעשה עדיף".