אאא

גם מחלת העששת וגם מחלת החניכיים הן בבסיסן מחלות חיידקיות, גורמים שונים, עוזרים לחיידקים בהתבססות והתקדמות המחלה או מעכבים את החיידקים ומונעים את המחלה.

ד"ר חגי סלוצקי, רופא שיניים, סגן מנהל רפואי בכללית סמייל, מביא לנו עשרה כללים לשמירת בריאות הפה והשיניים:

סילוק הרובד הדנטלי – צחצוח שיניים לאחר כל ארוחה או לפחות פעמיים ביום באופן יסודי, הוא היסוד לבריאות השיניים. שימוש בעזרים נוספים למברשת השיניים כגון קיסמים, חוט דנטלי המיוחד לשיניים ועוד, חיוני להשגת הסרה של הרובד במקומות שקשים לגישה ובמברשת הרגילה לא מושגת הסרתו.

מברשת השיניים – שימוש במברשות ממונעות מתקדמות ובטכנולוגיות חדשות של מברשות, יאפשר להשיג את התוצאה הרצויה בקלות יתרה. אמצעי המחשה לזיהוי הרובד, הניתנים לרכישה במרפאות השיניים או בבתי המרקחת השונים, יכולים לסמן למעוניין היכן לא הצלחנו להסיר את הרובד ובכך לשפר את תוצאות הצחצוח.

בלאי – את מברשת השיניים יש להחליף כאשר הסיבים מתחילים להיפתח ונראים בלויים. רצוי להיעזר בעצת רופא השיניים או השיננית לבדיקת הצורך בהחלפת המברשת.

לא בכוח – צחצוח חזק יותר לא יסיר יותר רובד. הטכניקה הנכונה לצחצוח היא החשובה, מומלץ שימוש במברשת רכה עם סיבים בעלי קצוות מעוגלים בגודל ראש מתאים (שאינו גדול מדי) ואחיזה נוחה.

סוכרים – החיידקים השונים הגורמים למחלת העששת, ניזונים מהסוכרים במזון ומתרבים בזכות סוכרים אלו. מזון דביק המכיל סוכרים גרוע אף יותר, וישמש טוב יותר ולפרק זמן ארוך יותר את החיידקים.

פלואוריד – שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד חשוב ביותר. הפלואוריד מינרל טבעי המקשה על המסת השן ע"י החיידקים ופוגע בהם.

אבן השן – כאשר הצחצוח אינו מושלם, מתחיל הרובד החיידקי להסתייד ונוצרת אבן השן. מלבד היותה כר נוח להתיישבות חיידקים נוספים, גורמת האבנית עצמה לדלקת ברקמות בחניכיים הסמוכות לאזורי היווצרותה. הסמן הראשון לדלקת הוא דימום. הסרת אבן השן עצמה לא תעשה על ידי צחצוח שגרתי, אלא נדרש טיפול של שיננית או רופא השיניים להסירה. במקרים רגילים מומלץ להסיר את האבנית כל 6 חודשים, לרגישים במיוחד רצוי לעבור טיפול כל שלושה חודשים.

בדיקת רופא – מומלץ לעבור בדיקת רופא שיניים כל 6 חודשים. ניתן גם לעבור בדיקה זו פעם בשנה, במידה וזו המלצתו של הרופא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

חובת דיווח – חובה לבדוק כל תופעה חריגה בשיניים או בחלל הפה. זהום בחניכיים ובשיניים יכולות להיות לו השפעות הרות אסון גם באזורים אחרים של הגוף.יותר ויותר נמצאים הקשרים בין מחלות התוקפות את האדם בכלל כגון: מחלות לב, כלי דם, סכרת, משקל ולד נמוך וכו' לבין מוקדי זיהום בפה שביטויים במחלת חניכיים קשה.

אין להתעלם מכיבים, פצעים או גידולים עיקשים בחלל הפה, כל מה שלא חלף תוך שבוע יש מקום שייבדק לעומק על ידי רופא.

הצהרת בריאות – כל מחלה הפוגעת בגוף יכולה לבוא לידי ביטוי בחלל הפה והשיניים. חשוב להצהיר בפני רופא השיניים על כל מחלה או תרופה שאנו מודעים לה, כמו גם לעדכן את הרופא במצב בריאות חדש כאשר זה נוצר.

מוגש באדיבות ה'כללית', מובילת המהפכה ברפואת השיניים בישראל.
ללקוחות הפלטינום: טיפולי שיניים משמרים חינם עד גיל 18, 70% הנחה מעל גיל 18; שתלים, יישור שיניים וטיפולים נוספים בהנחה של 50% !!!!