אאא

כתב אישום שהוגש הבוקר (ד') לבית משפט השלום בתל אביב מאפשר הצצה לעולמם של זייפני הכספים והדרך שבו הכסף עושה את דרכו ל"עולם האמיתי" ואת התעריפון לפיו נמכרים השטרות: "יש כאלה שמוכרים 10,000 שקל (מזויף) ב-600 שקל אבל זו לא סחורה טובה".

את כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) נגד תושב אור יהודה בן 74 וכנגד תושב אשדוד בן 48. לשניים מיוחסות עבירות רבות של זיוף שטר כסף, הנפקות שטרי כסף שלא כדין, החזקת חומר לזיוף שטרי כסף ועבירות נוספות.

על פי כתב האישום, שהוגש ע"י עו"ד מרדית שיבאן- פרקל, שני הנאשמים קשרו קשר לזיוף שטרות כסף והנפקתם. לצורך כך הם ניהלו שיחות טלפוניות בהן תיאמו את הזמנת השטרות המזויפים, הנפקתם ומכירתם. כך, לפי כתב האישום, אחד מהם היה אחראי על מכירת שטרות הכסף המזויפים ואילו השני הוא זה שזייף בפועל באמצעות מעבדה וכלים שנתפסו בעסק שלו באשדוד.

במהלך החקירה המשטרתית בעניינם של השניים תועדו שלוש עסקאות שונות בהם מכר אחד מהם שטרות של 200 שקל מזויפים לשוטר סמוי בשווי כולל של עשרות אלפי שקלים. המוכר, כך מתאר כתב האישום, נהג להגיע לעסקאות המכירה כשהשטרות המזויפים מוחבאים בתוך גרביו ומתחת למכנסיו.

במפגשים עצמם נהג המוכר לשאול את השוטר באיזה סכום הוא מעוניין, מוציא את מספר השטרות המבוקש ומוכר לו לפי תעריף מסוים. באחד המפגשים, שהתקיים בחודש שעבר ברחוב לוינסקי בתל אביב, הוציא המוכר שטר של 200 שקל מזוויף ומסר אותו לשוטר הסמוי. "זה סחורה טובה", אמר לו, "יש כאלה שמוכרים 10,000 שקל ב-600 שקל, אבל לא סחורה טובה". לאחר שהשוטר הסמוי התרשם מאיכות השטר המזויף, שאל אותו המוכר כמה שטרות הוא מעוניין לרכוש, כשלדבריו, כך לפי האישום, "מחירם של שטרות מזויפים של 200 שקל ובשווי כולל של 10 אלף שקל הינו 1,600 שקל". בסופה של הפגישה קנה השוטר הסמוי 7,000 שקל של שטרות מזויפים תמורת 950 שקל.

במפגש השני, שהתקיים ימים ספורים לאחר מכן באותו המקום, הציע הנאשם לשוטר לרכוש שטרות מזויפים בערך נקוב של 100 שקל. בהמשך, הוציא מתוך גרב שלבש מתחת למכנסיו מעטפה ובה השטרות המזויפים ומסר לשוטר 67 שטרות כסף מזויפים, 200 שקל כל שטר, ובסך הכל 13,400 שקל בתמורה ל-2,000 שקל. "זה לא כל כך טוב", אמר לו השוטר הסמוי לאחר שבדק את השטר. "זה כמו פעם קודמת", השיב לו המוכר ובהמשך הוסיף: "אל תביא אותי בשביל סכום כזה, זה קצת, רק מוניות עולה 300 שקל, זה לא משתלם".

בהמשך, כשנשאל לגבי רכישת שטרות מזויפים בסכום של 50 אלף שקל, השיב הנאשם שהוא "יתן לו מחיר 13%... 50 אלף שקל ב-6,500 שקל". במפגש השלישי בין השניים, אכן בוצעה העסקה הזו.

האישום השלישי נגד שני זייפני הכספים, מתמקד במעבדת הזיוף שנמצאה אצל אחד מהם במרפדיה שלו באשדוד, שם לפי האישום זויפו שטרות של 200 שקל ושל 100 שקל "בכוונה להונות". לפי כתב האישום, המשטרה מצאה במקום מדפסת לייזר משרדית של סמסונג, מחשב נייח, מכונת לימינציה, טיונרים למדפסת, מכשיר חיתוך, דפים עם הטבעת ריבועי זהב, דפים עם הטבעת ריבועים בצבע שחור, גלילי מתכת בצבע זהב, קופסה עם תפזורת של חומר מתכת בצבע זהב ו-2 ריבועי מתכת ששימשו כגלופות. באותה הזדמנות נמצאו במרפדייה 21 שטרות מזוייפים בערך נקוב של 100 שקל כל אחד ובסכום כולל של 2,100 שקל.

מיד לאחר החיפוש המשטרתי במעבדת הזיוף נעצרו השניים, ומאז, מזה כשבועיים, הם נמצאים במעצר. לצד הגשת כתב האישום מבקשת כעת הפרקליטות גם להשאירם במעצרם עד לתום ההליכים בעניינם. "חומר הראיות", נכתב לבית המשפט, "מלמד על מי שעוסק בהפצת השטרות המזויפים למחייתו, באופן שיטתי, מתוחכם, סדיר וכן על זמינות גבוהה של שטרות מזויפים לכל החפץ בכך".