אאא

ביום רביעי התכנסו מאות חרדים המתנדבים בשירות אזרחי-לאומי, זאת במסגרת שבוע ההצדעה לכלל המתנדבים מכלל האוכלוסיות. האירוע נערך לאחר סערה שעוררו החרדים נגד אירוע דומה שאמורה היה להתקיים במתכונת הנוגדת את הלכות הצניעות.

בתחילת היום אמר מנכ"ל המינהלת, שר-שלום ג'רבי, כי למרות חקיקת חוק הגיוס, ישנם 1,571 מתנדבים חרדים. לצד זאת, סקר ג'רבי את השינויים בחוק החדש לשוויון בנטל שכוללים תוספת תקנים, ותוספת תחומי שירות חדשים כגון: בטיחות הציבור, קידום התעסוקה, הסברה ממשלתית בעניין זכויות, חשיפת חומר ארכיוני בגנזך המדינה, חינוך (במוסד חינוך לילדים ועד 300 משרתים בכל שנה).

ג'רבי הציג מחקר חדש של מכון "מאגר מוחות" בראשות פרופ' יצחק כץ, שנערך בקרב בוגרי השירות החרדים, לפיו, 60% מבוגרי השירות השתלבו במעגל התעסוקה, 24% מבוגרי השירות לומדים לימודים מקצועיים או אקדמיים.

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף (מיל.) עמוס ידלין, הרצה אף הוא בפני המתנדבים החרדים ונתן סקירה מדינית בנושא: אתגרי הביטחון הלאומי והשפעתו על מרכיבי החברה בישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

אלוף (מיל.) עמוס ידלין אמר "אנחנו 40 שנה ללא מלחמה בהיקף בו מגיוסים כל משאבי המדינה, וזאת הרבה בזכות ההרתעה הישראלית שחזקה היום מאד - גם כלפי מדינות וגם כלפי ארגונים לא מדינתיים".

"עם זאת איראן, שמאיימת להשמיד את ישראל ושוקדת על פיתוח היכולת להגיע לנשק גרעיני - נותרה איום קיומי פוטנציאלי. ההסכם בין המעצמות לאיראן הוא הסכם זמני שחשיבותו מוגבלת - יש להתמקד בעיצוב הפרמטרים של ההסכם הסופי", אמר ידלין.

לגבי הסכסוך עם הפלסטינים אמר ידלין כי "כולם יודעים מה הפרמטרים של הסכם שלום עתידי. המנהיגות בשני הצדדים מתקשה להוביל את העמים לוויתורים היסטוריים אילו. המשך התהליך - נדרש לחכות לראות לאן מתפתח הפיוס עם חמאס. החמאס בעזה נחלש כלכלית, מדינית ופוליטית".