אאא

משרד האוצר, בראשו עומד כעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר הפיטורין של יאיר לפיד, הגיש אמש (שני) בקשה לוועדת הכספים של הכנסת, לאשר העברת מיליוני שקלים למוסדות חרדיים.

לפי בקשת משרד האוצר, 37.7 מיליון שקלים יועברו לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס, 16.1 מיליון שקל יועברו למכונים תורניים, 12 מיליון שקל יועברו לתמיכה בכוללים, 4.18 מיליון יועברו לתמיכה במוסדות התורה ו-2.3 מיליון שקל יועברו לחינוך הדתי.

בנוסף, מבקש משרד האוצר להעביר 105.6 מיליון שקל לחינוך ההתיישבותי.

בכנסת, יש מי שטוען כי הבקשה של משרד האוצר להעביר 70 מיליון שקלים למוסדות תורניים היא חלק מהמהלך של נתניהו להתקרב אל החרדים, לקראת הממשלה הבאה.

אתמול, מנע ח"כ יצחק כהן מש"ס את השגת הרוב בוועדת הכספים להעברת מיליוני שקלים להתנחלויות והיום, הוועדה צפויה להתכנס שוב לדון בהמשך העברות התקציביות.

צפו: ח"כ סתיו שפיר מגורשת מוועדת הכספים, אתמול (צילום: ערוץ הכנסת)

בכלי התקשורת נטען כי העברת הכספים למוסדות הללו תביא את ח"כ יצחק כהן מש"ס לתמוך בהעברת תקציב להתנחלויות, והיו מי שכינו זאת כ"שוחד בחירות".

ח"כ יצחק כהן עצמו מבהיר כי התקציבים שמשרד האוצר מבקש להעביר מדובר בכסף שממילא היה צריך לעבור וכי אין שום הסכמות להעברת כסף תמורת תמיכה של ש"ס.

ח"כ משולם נהרי מש"ס הסביר גם הוא כי מדובר בפנייה שהוגשה לוועדת הכספים עוד בתקופת כהונת לפיד כשר האוצר וכי מדובר בהתאמת תקציב שעות למורים.

לדברי נהרי, הפנייה הזו אושרה בוועדה בשעות הבוקר ומשרד האוצר שלח פנייה מתוקנת לזו שאושרה לאחר שלחברי הכנסת לא היה את כל המידע.

ח"כ בועז טופורובסקי מ'יש עתיד' אמר כי יעכב את ההעברות הכספים הללו בישיבת הוועדה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לטענתו, "ההעברה למעיין התורני של ש"ס מצטרפת להעברות להתנחלויות ולהעברות עתידיות שנמצאות בקנה ואנו יודעים עליהן. הקואליציה שנתניהו סגר לבחירות הבאות מתפקדת כבר כעת כקואליציה מגובשת של ימין קיצוני, חרדים והליכוד. הח"כים החרדים הצביעו היום בדבקות עם הליכוד ובהתאם להנחיות רה"מ. הבלוף נחשף וכבר כמה מהח"כים בוועדה אמרו שהם יתגעגעו לשר האוצר לפיד".

יצוין כי אמש פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מתנגד להעברת תקציבים להתנחלויות בתקופה הזו של הבחירות כך שקיום הדיונים בוועדת הכספים מוטל בספק.

ממשרד האוצר וראש הממשלה נמסר כי מדובר בהעברה שוטפת שאין לה שום קשר להבטחות שנטען כי ניתנו לחברי כנסת חרדים.

מתנועת ש"ס נמסר כי "בהקשר לפרסומים על העברות כספים לרשת מעיין החינוך התורני, מדובר בהעברה מקצועית על פי הצעתם של לפיד ופירון שאושרה כבר בבוקר לכל מערכת החינוך כדי שישלמו משכורות בתחילת השנה הבאה".