אאא

היקף המשכנתאות החדשות שניטלו בחודש נובמבר הסתכם ב-4 מיליארד שקל, עלייה של 8.1% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.

סך הכל, ב-11 החודשים הראשונים של השנה, הסתכמו המשכנתאות החדשות ב-46 מיליארד שקל, נתון דומה לזה של 2013 אז נרשם שיא של כל הזמנים.

בבנקים מעריכים שחודש דצמבר צפוי להיות חודש חזק מהרגיל שכן הקדמת הבחירות, יחד עם ביטול מע״מ אפס וקידום מחיר מטרה מזרימים לשוק ביקושים ערים.

בתוך כך, כבר לפני שבוע דיווחו הבנקים הגדולים על עלייה של 20% בכמות הבקשות למשכנתאות בשבוע האחרון, מאז הוכרז על אפשרות לבחירות חדשות. "צפינו שעם התמוטטות חוק מע"מ 0% תהיה התנפלות", אומר גורם בנקאי בכיר, "אבל מה שקורה בשבועיים האחרונים עלה מעל לציפיות שלנו".

במערכת הבנקאית העריכו, כי היקף המשכנתאות החדשות שיירשם בחודש דצמבר יגיע לכ-5 מיליארד שקל, לעומת כ-4.7 מיליארד שקל אשתקד. בבנקים מציינים כי הקדמת הבחירות, קידומה של תוכנית "מחיר מטרה" וביטול תוכנית "מע"מ 0%" יצרו ביקושים ערים בשוק הנדל"ן.

"ביטול תוכנית מע"מ 0% שינה את התנהגות השוק", אמר גורם בשוק המשכנתאות. בכירי השוק צופים כי השוק ימשיך ויתחמם בחודשים הקרובים, במידה שאף צפויה לפצות על ההיסוס שנרשמה בחודשים האחרונים. "המבחן הגדול עכשיו הוא האם הגורמים הרלוונטים יוכלו לייצר פתרון מהיר בהיצע ובמחירים שייקבעו מראש. אם לא, הביקושים יתורגמו לעליית מחירים משמעותית", אומרים בבנקים.