אאא

המשבר בין בתי החולים הציבוריים לאוצר נפתר: בתי החולים יקבלו מענק נוסף של 156 מיליון שקל לתקציב השוטף של שנת 2014. בתמורה למענק בתי החולים התחייבו לעמוד בשורה של יעדי תקציב ולייצר שקיפות במערכת. בנוסף האוצר יבצע בקרות עומק בבתי החולים.

בסוף השבוע שעבר קיימו ראשי בתי החולים מסיבת עיתונאים ובו זעקו כי הם עומדים בפני קריסה, בשל חוסר של 450 מיליון שקל. בסך הכול טענו מנהלי בתי החולים כי הגירעון הכולל הגיע ל-1.5 מיליארד שקל, מתוכו 750 מיליון תוקצבו בבסיס התקציב, ועוד כ-300 מיליון שקל האוצר העביר – לפיכך הסכום החסר בקופה עמד על 450 מיליון שקל. בעקבות בדיקת האוצר התברר כי בתי החולים "ניפחו" את הגירעון בכ-150 מיליון שקל, על ידי שמירת חשבוניות משנת 2013. לפיכך סכום המחלוקת הצטמצם ל-300 מיליון, ונחתך כעת פחות או יותר באמצע. בסך הכול תקציב בתי החולים ל-2014 יעמוד על כ-1.2 מיליארד שקלים.

משרד הבריאות גאה כי הצליח להשיג את הסכום הנוסף כמענק ולא כהלוואה. "הגענו לסיכום לא פשוט עם האוצר", אמר ל"כלכליסט" מנכ"ל המשרד ארנון אפק. "שמצד אחד מבטיח תוספת משאבים לבתי החולים, אבל מהצד השני הוא גם דורש מבתי החולים לעמוד ביעדים התקציביים שלהם, ולייצר שקיפות במערכת. האוצר מעבר לזה הולך לבדוק ולבצע בקרות עומק בתוך בתי החולים".

בתי החולים דרשו סכום הרבה יותר גבוה.

"זה הסכום שנדרש כדי לסיים את השנה, ולאפשר לבתי החולים לתפקד בצורה טובה. להגיד שזה כל הצרכים של המערכת? במערכת הבריאות לעולם כמות הצרכים היא גדולה מאד. אבל זה סכום שיאפשר למערכת לפעול ולתת מענה. יש כאן בשורה של ממש. זה לא פשוט בעידן הנוכחי לקבל תוספת תקציב שאינה הלוואה, אלא מענק מותנה בעמידה ביעדים".

"אי אפשר להגיד שאנחנו צוהלים בשמחה וששון", אומר מנהל ביה"ח איכילוב, פרופ' גבי ברבש. "לכולנו נשאר גירעון, ויש בתי חולים שהגירעון שלהם משמעותי והם עדיין בבעיה. למרות זאת – מדובר בסיכום סביר, ואנחנו מעריכים מאד את המאמצים שמשרד הבריאות עשה עבורנו."

דרשתם סכום גדול פי 3, איך תמלאו את החסר?

"נצטרך לעבוד מאד קשה בשביל למלא את החסר", אומר ברבש.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", ככל הנראה בתי החולים יצטרכו להשלים את הסכום על ידי משיכת כספי מתאגידי הבריאות שלהם - ישויות משפטיות שפועלות הלכה למעשה בתוך בתי החולים, אך מהוות מעין "קופה ב" של בתי החולים.

ומה יהיה שנה הבאה, שוב מסיבת עיתונאים דחופה בדצמבר?

"אם תסתכל אחורה – אף פעם לא היו מסיבות עיתונאים כאלה. כל שנה סגרו את התקציב בלי רעש ובלי צלצולים ובלי מסיבות עיתונאים. מה קרה השנה? השנה הגיעו לביטוי תקציבי בבת אחת מספר החלטות של הממשלה, לגבי שכר ותקנים ומיטות, והתיאום בין משרדי הבריאות לאוצר לא היה טוב כל כך כמו שהוא היה בשנים עברו. בשביל למנוע את מה שקרה השנה בתי החולים צריכים לקבל תקצוב אמיתי והוגן כבר בתחילת השנה, ולא תקציב בחסר שברור שהוא לא אמיתי".

אתם מתחילים את שנת 2015 בלי תקציב.

"עד בערך אוגוסט בתי החולים יתנהלו עם 1/12 מהתקציב של 2014 – אני מאד מקווה שזה יהיה 1/12 כולל התוספות שקיבלנו עכשיו. כי אם זה לא יכלול את התוספות, אז לא בדצמבר – כבר בספטמבר יהיו מסיבות עיתונאים."