אאא

אבל בעולם התורה • ברוך דיין האמת: בשעה האחרונה (שלישי) נסתלק לגנזי מרומים הגאון רבי הלל זקס זצ"ל ראש ישיבת "כנסת הגדולה" בקריית ספר (חברון) והוא בן 85 בפטירתו.

בתחילת השבוע חש רבי הלל ברע והתמוטט בביתו שבמודיעין עילית. לאחר טיפול רפואי ראשוני החליטו צוותי ההצלה לפנותו לבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק שם אושפז במצב קשה כשהרופאים נאבקים על חייו.

בשעות הצהריים חלה הידרדרות נוספת במצבו וצוותי הרפואה בבית החולים פתחו בפעולות החייאה אך כעבור שעה קלה במעמד מצומצם של בני משפחה, תלמידים ומקרובים השיב את נשמתו לבוראה.

תלמידי הישיבה שעקבו בדאגה אחר ההידרדרות החמורה במצבו פתחו בתפילות נרגשות ואמירת פרקי תהילים לרפואתו השלימה.

כעבור זמן קצר קיבלו את הבשורה המרה מבית החולים, משגיח הישיבה בירך בדמעות ובקול שבור את ברכת "דיין האמת" ואחריו תלמידי הישיבה שפצחו בזעקות שבר על פטירת ראש הישיבה. 

תלמידיו מספרים על דמות מיוחדת ששילבה בתוכה גאונות ועמקות לצד בהירות ויכולת הפשטה נדירה. "ר' הלל יכל לקחת את הסוגיה הכי מורכבת ומסובכת בעולם ולפשט אותה ולהנגיש אותה באופן מיוחד כך גם שתלמיד וצורב תורה צעיר יבין ואפילו "יתחבר" לדברים", מספר אחד התלמידים.

תלמיד נוסף מספר על כך שלמרות שקיעותו בתורה היה מושלם גם ב"מידות" ה"בין אדם לחבירו" שלו היה מיוחד. "הוא ידע להתייחס לכל אחד בחיבה ובלבביות, לתת כבוד לכל אחד, לתת את התחושה לתלמיד שהוא כל מרכז עולמו. כשהוא היה מדבר איתך הרגשת שכרגע רק אתה נמצא בעולמו, שהוא מקדיש הכל בשבילך. זה היה כוחו".

כאמור התלמידים ההמומים מבכים בשעה זו את לכתו של מורם ורבם בהיכל הישיבה בזעקות שבר ומקיימים את "קריעה" בבגדיהם.

מסע הלוויה יצא בשעה 16:30 מהיכל ישיבת "כנסת הגדולה" ברחוב חפץ חיים 26 במודיעין עילית ובשעה 19:30 לערך מבית הלוויות שמגר בירושלים בדרכה להר הזיתים.

תולדותיו

המנוח זצ"ל נולד לפני 85 שנים בחודש שבט שנת תר"צ בראדין שבליטא לאביו הגאון רבי מנחם מנדל זקס ולאמו פיגא, בתו של מרן בעל ה"חפץ חיים" זצ"ל.

בגיל 8 בעקבות פלישת הצבא האדום לפולין עבר יחד עם בני משפחתו לעיירה איישישוק ולאחר מכן לוילנא. לאחר קבלת אשרת כניסה לארה"ב חצתה משפחתו את ברית המועצות לרוחבה ומשם עברו ליפן ולארה"ב.

כבר בגיל 9 נודע בגאונותו הגדולה ולמד אצל מרן פוסק הדור הגר"מ פיינשטיין זצ"ל בישיבת תפארת ירושלים ולאחר מכן אצל הגאון רבי ראובן גרוזבסקי, כמו כן בישיבת ליקווד אצל מרן הגר"א קוטלר זצ"ל.

באותם ימים יצא שמו למרחקים כמי שעדיו להיות מגדולי הדור הבא ושקידתו ועיונו בתורה עשו להם שם בכל עולם הישיבות. באותה תקופה למד בחברותא עם הגאונים הגדולים רבי שניאור קוטלר ורבי שמואל קמינצקי.

לפני כשישים שנה נישא לרעייתו מרת אהובה אסתר חברוני בתו של ראש ישיבת חברון הגאון רבי משה חברוני. מייד לאחר נישואיו התגורר במשך מספר שנים בארה"ב ולאחר מכן עלה לארץ הקודש והתגורר בשכונת גאולה סמוך לישיבת חברון.

בהמשך מונה לראש ישיבה מן המניין לצד הגאונים רבי שמחה זיסל ברוידא ורבי אברהם פרבשטיין. לפני כעשרים שנה פרש והקים את ישיבת "כנסת הגדולה" בקריית ספר כששם הישיבה כונה על שמו "ר' הלל".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בישיבתו העביר הרב זקס זצ"ל את דרך לימודו החשיבתית הייחודית כאשר נודע בשיעוריו העיוניים ובבקיאותו בכל חלקי התורה. לצד זאת גדל בשיטה המוסרית של ישיבת סלבודקא של הקפדה על גדלות האדם ועל ״נכבדות״ כיאות לבן תורה בן של מלך.

הגאון הרב זקס זצ"ל היה בקיא בספרי קבלה ובעיקר בספריו של הרמח"ל. גישתו בכל נושא ועניין היתה מקורית ומעניינת וכך לדוגמא לא הורה אף פעם להצביע בבחירות וכמו כן התנגד לתופעות רבות שקנו לעצמם אחיזה ברחוב החרדי כגון פרסום וועדות הצדקה השונות וכדומה.

תלמידיו ואוהדיו הפכו במהלך השנים למעריצי שיטתו ומכל רחבי בארץ הידפקו תלמידים רבים בכדי לקנות ממנו את משנתו הרוחנית.

הותיר אחריו את בנו מ"מ הרב יצחק זאב זקס, המכהן אף הוא בראשות הישיבה וכן את חתניו הגאונים רבי חיים מן ורבי צבי וילנסקי.