אאא

יו"ר מפלגת "יש עתיד", שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, פנה היום (ה') לנגידת בנק ישראל בדרישה להשלים במהרה את הבדיקה בפרשת בנק לאומי שנדרש לשלם קנס לשלטונות המס בארה"ב. לפיד הדגיש כי לא יעלה על הדעת שראשי הבנקים שולחים ידם לכספי מעמד הביניים שמושקעים בבנק על מנת לשלם את מחיר רשלנותם של מנהלי הבנק, וקרא לפלוג לדרוש מראשי הבנק להשיב את הבונוסים אותם הם קיבלו בתקופה האמורה.

זאת בעקבות הסדר הפשרה בין בנק לאומי לשלטונות המס בארצות הברית, על-פיו ישלם הבנק קנס של 400 מליון דולר על עבירות שביצע לכאורה בהקשר להלבנת הון בתחומי ארצות הברית.

ל

פיד כתב: "קשה להפריז בנזק התדמיתי והעסקי שעלול להיווצר למערכת הבנקאית הישראלית בפעילותה הבינלאומית לאור התנהלות בנק לאומי בארצות הברית. כצעד ביניים אני קורא לבנק ישראל לפעול להשבה מיידית של הבונוסים שקיבלו ראשי הבנק בתקופה הנידונה".

עוד הוא הוסיף כי "פעולה זו לא רק שהיא חיונית על מנת להרתיע מנהלים מפעולות דומות בעתיד ולחייבם במשנה זהירות, היא גם תקטין את הנזק שייגרם לבעלי המניות של הבנק והציבור הרחב המושקע במניות בנק לאומי דרך קופות הגמל וקרנות הפנסיה", זאת בעקבות ההסדר עם שלטונות המס בארצות הברית.

אזרחי ישראל המושקעים בבנק לאומי אינם צריכים לשאת בנזק של למעלה ממליארד וחצי שקלים כדי להציל את בכירי הבנק מטעויות שגרמו אותם בכירים בהתנהלותם.