הרב מרדכי בלוי  (צילום: דובי קורן)
אאא

הפילוג הליטאי וההכרה בחב"ד: הבוקר (רביעי) יצא עיתון 'הפלס', בטאון 'הפלג הירושלמי', בהתקפה חריפה על 'יתד נאמן' ותנועת 'דגל התורה' שהכירו בשבוע האחרון בתנועת חב"ד בכך שפרסמו כתבה אודות פטירתו של הגרמ"ש אשכנזי זצ"ל, רבו של היישוב כפר חב"ד, וכן לאור העובדה שחברי הכנסת הגיעו לנחם את האבלים.

הפרסום גרם לכעס גדול בקרב חוגי 'דגל התורה' המבהירים כי הכל נעשה בהתייעצות ובהכוונת גדולי הדור וכי לדעתם מדובר במאמרי חוצפה ועזות מצח.

לידי "כיכר השבת" הגיעה הקלטה בה נשמע המחנך הרב מרדכי בלוי, מעסקני 'דגל התורה' וממקורביו הבולטים של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, התייחס לכך היום תוך שהוא תוקף בחריפות את הפלג הירושלמי.

בלוי מחלק את דבריו לשניים כשקודם טוען ומבהיר כי הגישה השתנתה כלפי חב"ד וכי כיום אין מלחמה ממשית נגדם כפי שהיה בעבר ובנוסף טוען שאנשי הפלג עצמם מכירים בתנועה זו.

"כיכר השבת" מביא את התילול המלא של דבריו החריפים של הרב בלוי:

"יש היום בבוקר חגיגה גדולה מאוד בעלון של הפלסאים. חב"ד שמב"ד. אני רוצה לומר להם מילה אחת. אני אומר לכם, חברים תקשיבו, שיטלו קורה כקורת בית הבד מבין עיניהם.

"ידוע מה שהחזון איש אמר לרבי יואל מסאטמר על המשל עם הגנרל הזקן שלא שם לב שהתחלפו טכסיסי המלחמה וצורות ומטרות המלחמה זאת בנוגע למאבק מול הציונים. צריך לדעת. מסיבות שונות כבר אין מלחמה במשיחיסטים ברוך השם.

"חז"ל אומרים: דור דור ודורשיו דור דור ומנהיגיו והם המנהיגים של הדור שהקב"ה שתל אותם בדורינו, הם קובעים איך ועל מה להילחם לעת הזו.

"שמעתי פעם בעדות אישית מאחד הרבנים שסיפר שלסטייפלער הקדוש הגיעו פעם בשעת בוקר קנאים מירושלים והיה להם מלא טענות כרימון על ר' לייזר שזה היה מרן הרב שך זצ"ל ועל עיתון המודיע שהיה אז היומון היחיד. וסיפר הסטייפלער זרקתי אותם כי אלו הקנאים הם מכבדים מאוד את גדולי ישראל אבל רק זצ"לים (שנפטרו) ולמה? שלא יהיה מה שיאמר להם מה לעשות.

"סך הכל מי שצריך היום להילחם בו זה נגד "הממשיכסטים". אלו שצועקים יחי אדונינו על יד המצבה של מרן רבינו הגדול הרב שך. הם צועקים 'יתד הגנוב כותב על הפטירה של הרב של כפר חב"ד ועל זה ששלוחא דרבנן הלכו לנחם. גוועאלד!', מה גוועאלד? זה היה, וזה לא מלחמה כרגע, ואף אחד לא מתקרב ככה או אחרת לחב"ד ואף אחד לא נהיה חב"דניק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הם נהיו סיקריקים והם צועקים עלינו 'נהייתם חב"דניקים'. הסיקריקים רדפו את הרב שך ואת הרב אלישיב והם החברים הכי טובים שלהם. קרויס פתאום נהיה גדול הדור אצלם. מאותם מקומות שזרקו אבנים על הרכב של מרן פוסק הדור הרב אלישיב.

"ידוע שיש דברים שכתבו בזמן שהרב שך היה ביתד וכשפוסק הדור מרן הרב אלישיב היה אז כתבו אחרת אם זה בנושא רבנות. אני פה הפצתי תמונות שרואים את השקר טובל ושרץ בידם. לא סתם הם טובלים את הקולמוס שלהם בארס ושרץ גדול וארס בידם. פה אני רואה את הרמן אחד מרבני הפלג הנכבד הזה יושב בכנס השלוחים של חב"ד. פה אני רואה את הנציג שלהם בחדרה על הכר של הדשא בכדורגל בתהלוכת חב"ד. פה אני רואה את הרב שלהם הרמן מחלק ממתקים לחיילים כי הוא צריך את הכסף משוטנשטיין ויש פה תמונה של מזכירו של הרבי ר' לייבל גרונר בידידות נותן את ידו לראש ישיבת 'מעלות התורה' בבואו לניחום של הרב של הדתיים לאומיים הרב אליהו ז"ל.

"אז שלא יחנכו אותנו. שלא ילמדו אותנו. אגב ביתד נאמן פרסמו כתבה בזמנו על הרבנית מחב"ד שנפטרה ושלא יבלבלו את המוח. חברים. זו קבוצה שמחפשת מתחת לאדמה לגיטימציה וסיבה למה הם קיימים כדי להילחם. כל כולם ארס, מלחמה, ביזוי גדולי התורה, חינוך צעירי הצאן ונוער הזנבות להשתוללות ולהתפרעות דברים שלא היה מעולם אצל הרב שך.

"אני הייתי אצל הרב שך הייתי חייל אצלו אני אומר לכם לא היו הדברים האלו. זה לא הרב שך. שלא יספרו לנו. אז שיבושו וייכלמו וימשיכו לכתוב בעיתונים שלהם ובעלונים שלהם ואנחנו נעשה את שלנו ונלך בהנהגת גדולי הדור רבותינו שליט"א. הנהגת כל הדור. להם יש את שמחת גזירת הגיוס. אם הצבא יסדר משהו שהכל יהיה נקי ובסדר. הם יילכו וילחשו באוזנם של העיתונאים סיפורים כדי להרוס את זה כי אחרת לא יהיה להם על מה לחגוג".

הידיעה ב'יתד'
הידיעה ב'יתד'
צילום: אתר COL
צילום: אתר COL