אאא

הרב משה יהודה שניידר, החברותא של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, מפרסם הבוקר (רביעי) את דעתו הנדירה של ראש הישיבה בנושא השימוש במכשירי הסמארטפונים.

"בימים אלו", מספר הרב שניידר בעלון פרי חיים. "זכינו לשמוע את דעת מרן ראש הישיבה בנוגע למכשיר הטמא "אייפון", והנני מציג הדברים כפי שהיו. לאחר שנשאל רבינו בנוגע לבחור שנפל רח"ל בתהום הנורא הזה". 

"ראשית, כשנודע לרבינו כמה יקר מכשיר כזה, אמר "זִינְדִיגן קָאסְט אַסאַך גֶעלט! (= לחטוא עולה הרבה כסף),מֶענְטשִין זֶענֶן מוּכן צוּ צָאלְלִין אַסאַך גֶעלט, אַבִּי זִינדִיגן (= אנשים מוכנים לשלם הרבה כסף, העיקר לחטוא), אַאֶתרוֹג קָאסט נִישְט אַזוֹי פִיל (= אתרוג לא עולה כ"כ הרבה). 

"כשזרק אחד השומעים משפט שזה שקונה אייפון, לא משלם על אתרוג, אמר רבינו שאינו מוכרח, ויש שמשלמים על אתרוג, וגם להבדיל על אייפון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אח"כ נסובה השיחה על זה שמרן פוסק הדור הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר שליט"א פסל עד לחופה, כשנתגלה שמחזיק אייפון, ונשאל רבינו אם דעתו גם כן כך שהמחזיק מכשיר "אייפון" פסול לעדות. ואמר שהכלל הוא דאיסור שיש עליו מלקות, נעשה פסול מדאורייתא, ואיסור שאין בו מלקות, פסול רק מדרבנן, והמחזיק אייפון פסול לעדות מדרבנן, דמלקות אין נותנין על זה", מספר הרב שניידר. 

הרב שניידר ממשיך: "אח"כ נכנס אחד מהנכדים היקרים, ופנה אליו מרן בשאלה האם אתה יודע מה זה אייפון? וכשענה בחיוב, אמר לו ראש הישיבה: 'מִיר רֶעדִין אִיצטֶער אוֹיבּ דֶער וָואס הַאלט אַאייפון אִיז פּסוּל לעדות מן התורה אָדֶער נאָר מדרבנן (= אנחנו מדברים כעת האם המחזיק אייפון, פסול לעדות מן התורה או רק מדרבנן). 

"והוסיף רבינו דאפילו שבדרך כלל אומרים לעדי קידושין שיעשו תשובה, אך למעשה לא עושים תשובה, ונמצא שקידושין עם עדים כאלו זה בעיה", מסיים הרב שניידר.