אאא

יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד ממשיך בפרסום חלקים ממצע מפלגתו, והבוקר הציג את הפרק הנוגע לדיור. לפיד הציג את הפרק במסיבת עיתונאים שערך באתר בנייה בראש העין. באתר נבנה בימים אלה פרויקט מגורים במסגרת הסכם גג שחתמה המדינה עם העיר בתקופת כהונתו של לפיד כשר האוצר.

הצגת מצע המפלגה נעשתה על רקע הודעת מבקר המדינה כי יפרסם בעוד כשבועיים דו"ח בנושא משבר הדיור. הדו"ח אמור לבחון את התנהלות שלוש הממשלות האחרונות בנושא הדיור ולהטיח ביקורת קשה בכלל הגורמים שהפגינו אוזלת יד בטיפול במשבר. המבקר בדק גם את תקופתו של לפיד כשר אוצר ואת פעילותו בתחום הדיור. לכן, לא מן הנמנע שמצע "יש עתיד" כולל גם התייחסויות נקודתיות להיבטים שכבר כעת ברור שיעלו בדו"ח המבקר.

"אני מברך על החלטת המבקר לפרסם דו"ח מיוחד על נושא הדיור. הדו"ח צריך להתפרסם, ונתניהו יודע היטב למה הוא מנסה למנוע את פרסומו", אמר לפיד הבוקר. "הציבור צריך לדעת עם מה היינו צריכים להתמודד, ומי אשם בעליית המחירים המטורפת הזו. במשך שנה ושמונה חודשים נאבקנו במשבר הדיור, מול ראש ממשלה שניסה כל הזמן לתקוע לנו מקלות בגלגלים. ההזנחה של נתניהו גרמה לעליית מחירים של יותר מ-80% במחירי הדירות והמבקר צריך לבדוק לא רק את עליית המחירים הזו, אלא גם למה נתניהו עשה הכל כדי להפריע לנו להוריד את המחירים״.

במרכז המצע עומדת שוב ההבטחה "שכל זוג צעיר ממעמד הביניים יהיה מסוגל לקנות דירה". כמי שעמד בראש קבינט הדיור בממשלה האחרונה, לפיד הכין מצע ארוך ומפורט בנוגע לסוגיית הדיור. ראשית, מבקשים ב"יש עתיד" לעגן את מעמדו של קבינט הדיור, להרחיב את סמכויותיו ולהעביר את רשות מקרקעי ישראל ואת מינהל התכנון שבמשרד הפנים לסמכותו ואחריותו של יו"ר קבינט הדיור - "זאת כדי לאפשר את ריכוז המערך התכנוני תחת קורת גג אחת".

על פי המצע, גם הפעם מתכוון לפיד להמשיך ולהיאבק לקידום תוכניתו השנויה במחלוקת להחלת 0% מע"מ, ואולם נדמה כי בניגוד לפעם הקודמת, תוכנית הדגל הזו של לפיד, שעליה נאבק ואיים לפרוש מהממשלה הקודמת, אינה נמצאת בראש סדר העדיפויות ולא מופיעה כאחת הנקודות הראשונות של מצע הדיור.

באשר ליתר התכנית המוצעת, הרי שגם היא ברובה נשענת על פעילות שהחלו לפיד ו״יש עתיד״ לקדם בממשלה ובכנסת האחרונים ואשר נעצרו בשל הקדמת הבחירות. באשר להגדלת היצע הדיור מבקשים ב״יש עתיד״ להמשיך ולקדם את הסכמי הגג לבניית שכונות חדשות באזורי הביקוש. הסכמים כאלה נחתמו ויצאו לדרך בשנה האחרונה בראש העין, ראשון לציון, קרית גת, קרית ביאליק ומודיעין. בנוסף, מוצע להקצות קרקע ליזמים פרטיים בפריפריה, וזאת ללא עלות בתמורה להתחייבות היזמים לתכנון זריז וקביעת מועד לאכלוס ומחיר תקרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

קידום תכנית ״נתיב לדירה״ שמטרתה חילוץ פרויקטים שנתקעו ברשויות השונות בגלל בעיות פיתוח תשתיות - כ-50 אלף יחידות דיור ברחבי הארץ תקועות בשל עניינים כאלה. עוד מוצע להכפיל את ועדות התכנון ברחבי הארץ.

יש עתיד מציעה להמשיך במה שכבר הנהיגה בשנה שעברה, שינוי הקריטריונים הנוגעים לדיור בר-השגה, סעיף שזוכה לכעס מצד החרדים. על פי ההצעה, וכפי שכבר אושר בקבינט הדיור בעבר, קריטריון ״מיצוי כושר ההשתכרות״ יהיה משמעותי לבחינת הזכאות לדיור בר השגה. במקביל בוטל קריטריון ״ותק בנישואין״.

עוד מוצע להמשיך ולקדם את תוכנית מחיר מטרה של משרד הבינוי והשר אורי אריאל, להמשיך ולקדם את פינוי מחנות צה״ל, להקים רשות להתחדשות עירונית, להעניק תמריצים לראשי ערים לבניית דירות קטנות, ולבנות 150 אלף יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך.

כמו כן, מוצע לקדם את החוק לשכירות הוגנת, לבנות אלפי דירות כמעונות סטודנטים, ליישם את חוק הדיור הציבורי, לקבוע קריטריונים מחודשים לזכאות לדיור ציבורי, ולהעלות את הסיוע בשכר דירה לזכאי הדיור הציבורי.