אאא

דו"ח המבקר בנושא משבר הדיור יפורסם מחר (רביעי) ב-18:00 בערב, כך הודיע היום משרד מבקר המדינה. המבקר, יוסף שפירא יפרסם את הדו"ח עליו עבד בשנתיים האחרונות ואשר עורר ביקורת מצד פוליטיקאים, בעיקר מ"הליכוד" על העיתוי שבו יפורסם - זמן קצר לפני מועד הבחירות.

שפירא כבר הודיע, וצפוי גם להתייחס לכך בדבריו בדו"ח, כי אינו פועל ממניעים פוליטיים וכי מדובר בנושא חשוב מבחינה ציבורית עליו החל לעבוד עוד בטרם הוחלט להקדים את הבחירות.

הדו"ח צפוי לבקר באופן חמור את אזלת ידן של שלוש הממשלות האחרונות - זו של אולמרט ושתי ממשלות נתניהו האחרונות - בכל הנוגע לטיפול במשבר הדיור.

ביומיים האחרונים נערכו בסביבתו של נתניהו למגננה למול הביקורת הצפויה ואילו יתר המתמודדים במפלגות האחרות הרבו להתבטא בנושא וקראו למבקר לא להרתע ולפרסם בהקדם את דוח הדיור.

כפי שכבר פורסם ב"כלכליסט", בדיקת המבקר כללה בחינה של כלל השלבים בנושא - מהמדיניות שהתוו הממשלות ועד ליישומה. הדו"ח צפוי להצביע על ליקויים מהותיים כמעט בכל אחד מהשלבים מסתמן כי הציון "נכשל" יופיע ליד כל אחד מהגורמים שבוקרו. על פי הידוע, המבקר נוקט במילים קשות של ביקורת ומטיח בממשלה כי פעלה בלי תכנית סדורה, בלא מידע, בלי הכוונה ובלי יישום. עוד מסתמן כי המסקנות הקשות של המבקר יצביעו על כך שבשל המשבר העמוק בתחום, לא נראה כי הוא ייפתר כראוי בשנים הקרובות.

המבקר החל בבדיקה כבר בנובמבר 2012 והבדיקה הרשמית נפתחה בחודש פברואר 2013 לאחר שבמשרדו התגבשה ההבנה כי משבר הדיור החמור אליו נקלעה המדינה מחייב בדיקה וביקורת לאור חשיבותו ומרכזיותו וכן כדי לנסות ולהבין כיצד קרה הדבר. המבוקרים המרכזיים, לצד הממשלות האמורות, הם משרד ראש הממשלה, משרד הפנים בדגש על מינהל התכנון, משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל. ברמה נמוכה יותר, מוזכרים בדו"ח גם השלטון המקומי וכן אגף התקציבים באוצר, משרד המשפטים ומשרד הכלכלה.

על פי הידוע, הדו"ח המתגבש מטיל אשמה חמורה על כלל הגורמים הרלוונטיים בהתנהלותם ובאחריותם להיווצרות משבר הנדל"ן.

נודע כי הסעיפים בהם נמצאו ליקויים מהותיים הם במגוון רחב של נושאים שנבדקו:

ההכבדה הניכרת בנטל ההוצאות על הדיור, המחסור בהיצע והעדר מגוון בגודל הדיור, התווית מדיניות הממשלה והתמודדותה הכללית עם משבר הדיור - כולל הליקוי המשמעותי בזיהוי המשבר עצמו, עבודות המטה שנעשו - או לא נעשו - בעניין וגיבוש תכניות שלא התאימו למציאות הקיימת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פרק רחב יוקדש לנושא הטיפול של הממשלה וככל הידוע גם של המפקח על הבנקים בנוגע לטיפול בעליית מחירי הדיור, ובנוסף מטפל המבקר באופן נרחב בסוגית המיסוי על מקרקעין בישראל - תחום שבו החלה המדינה מאוחר מדי לנקוט צעדים. כך למשל נבחן חוק מיסוי מקרקעין רק ב- 2011 ורק שנתיים לאחר מכן תיקנה הממשלה את החוק הנוגעה למס שבח על דירות להשקעה.

עוד נבחנו נושאים כמו המשכות הליכי התכנון וכן פרק רחב מוקדש לליקויים בשיווק קרקעות למגורים בדגש על רשות מנהל מקרקעי ישראל, אך גם בנוגע למימוש עצמו של התכניות ברשויות המקומיות השונות. פרק מיוחד יוקדש לכישלונם של קידום פרויקטים של דיור בר השגה, החל משלבי המדיניות, דרך תכניות מוצעות ועד יישומן.

הדו"ח מתמקד בשנים 2008-2013 ואולם, לאחר שהחלה הממשלה לקדם את החלטות קבינט הדיור לתכנית מע"מ 0 ולתכנית מטרה, ערך צוותו של המבקר בדיקות השלמה שארכו מינואר ועד אוגוסט 2014. עם זאת יש לזכור כי ההחלטות שקיבל קבינט הדיור בנושאים אלה קרו לאחר שסיים המבקר את בדיקתו וככל הנראה כבר אינם נכללים תחת הבקרה המפורסמת בדו"ח זה.

פרסום הדו"ח בעיתוי שנבחר, פחות מחודש לפני קיומן של הבחירות הכלליות, עשוי ליצור בעייה קשה לראש הממשלה נתניהו, שעומד ככל הנראה במרכזו של דו"ח חמור נוסף - לצד זה שפורסם לאחרונה על הוצאות מעונות רה"מ, ולצד העובדה שנושא הדיור הפך לאחד הנושאים הבוערים עליו מדברות כלל המפלגות המתמודדות.