אאא

בישיבת בית נבחרי ההסתדרות אושר סכסוך עבודה כללי בדרום הארץ. הסכסוך שהוכרז על רקע משבר תעסוקה חמור ומתמשך בדרום, יחול על כל מקומות העבודה במרחבי הדרום (אשדוד ודרומה), הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. הכרזת סכסוך שבועיים מיום ההכרזה ניתן לפתוח בשביתה.

אתמול הודיע ניסנקורן, כי אם לא יימצא פתרון למשבר בכיל עד מחר, הוא יכריז על סכסוך עבודה בכל אזור הדרום, כאשר השביתה בתרכובות ברום נמשכת מזה יותר משלושה שבועות ובמפעלי ים המלח מיום חמישי האחרון.

מאות מעובדי תרכובות ברום ומפעלי ים המלח הפגינו אתמול בצומת בית קמה בנגב ומשבשים את התנועה. זאת, במחאה על כוונת ההנהלה לפטר ולכפות פרישה לפנסיה מוקדמת על כ-140 עובדים בתרכובות ברום ו-135 עובדים במפעלי ים המלח.

כמו כן, אתמול נודע כי מנהלים בכיל החלו לפנות ישירות לעובדים שהוזמנו לשימוע ולאיים עליהם שאם לא יקבלו את תוכנית הפרישה מרצון הם יפוטרו. כ-80 מכתבים נשלחו לעובדים ותיקים בתרכובות ברום עם מידע על המענקים השונים שיקבל העובד אם יחליט לקבל את הצעת ההנהלה לפנסיה מוקדמת. מדובר על מענק חודשי של כ-15 אלף שקל בחודש בממוצע ומענק חד פעמי שיכול להגיע ל-500 אלף שקל. אמנם מדובר בסכומים גדולים מאוד, אך קטנים יותר מאשר ניתנו לעובדי מפעל אחר של כיל, רותם אמפרט, בשנה שעברה. כמו כן, מעבר לוויכוח על התנאים, הוועד מתנגד גם לכוונת ההנהלה לכפות את הפרישה לפנסיה מוקדמת ובמקביל לפטר 60 עובדים צעירים יותר.

יו"ר ועד עובדי ים המלח, ארמונד לנקרי, אמר אתמול כי "זהו המשך הכוחניות של הנהלת החברה שמאיימת על העובדים אבל זה לא יכניע אותנו".גורם בחברה אישר את הפרטים ואמר כי "אין סיבה לעובדים לקבל את תכתיב הוועד ולהמר על החיים שלהם. אנחנו גם מבטיחים שאם הוועד ישיג תנאים טובים יותר נשלם את ההפרש".

כיל מסרה בתגובה: "ההסתדרות, וועד העבדים מנסים לכפות באלימות, כוחנות וברוטליות מסוכנת את שלטון וועד העובדים במפעלים, והם אינם מהססים לפגוע בשגרת חייהם של תושבי הנגב ובטובת רוב עובדי החברה לשם מטרה פסולה ובלתי חוקית זו.

"ההסתדרות והוועד תכננו מבעוד מועד את מערכת הבחירות כזמן המתאים להוציא לפועל את תכנית ההשתלטות שלהם, ביודעם כי בזמן מערכת בחירות יש להם סיכוי טוב יותר לזכות בתמיכה של פוליטיקאים שונים המבקשים לקושש קולות ותמיכה פוליטית. בנוסף לכך, השביתה הפוליטית ופעילות מחאה קולנית ובלתי פרופורציונאלית כפי שבאה לידי ביטוי בימים האחרונים נועדה לשרת סדר יום ואינטרסים פוליטיים של מפלגות מסוימות במערכת הבחירות.

"אולם, מעבר להתנהגות צפויה במערכת בחירות אין כנראה אף פוליטיקאי רציני התומך בעמדה הקיצונית והבולשביקית של ההסתדרות והוועד המבקשת להשליט את שלטון הוועדים החזקים על המפעלים ומניעת כל יכולת לפטר עובדים, אפילו בחברות פרטיות במהלך תכנית התייעלות.

"הנהלת כיל לא תאפשר את השתלטות הוועדים על המפעלים; זוהי חובתה ואחריותה הבלעדית של ההנהלה, גם מתוקף חוק, לנהל את המפעלים באחריות ובמקצועיות גם אם מדובר ביישום תכנית התייעלות נדרשת וחיונית הכוללת צמצום כוח אדם. ההנהלה תמשיך לנהוג באחריות ובכבוד כלפי העובדים שיאלצו לסיים את עבודתם במפעלים והיא מציעה להם את חבילת הפרישה ופיצויי הפיטורים הטובה ביותר בישראל".