אאא

"את כל החלומות והתקוות שלנו איגדנו לספר אחד. כי למדינה כמו לכל ארגון חייבת להיות תוכנית רצינית, המצע שלנו כולל תוכניות שעבודת התשתית עליהן הסתיימה והן מוכנות לצאת לדרך. מפלגות לא אוהבות להציג מצעים כי הן פוחדות שייבחנו אותן ואנחנו אומרים להפך, תבחנו אותנו, אנחנו נותנים לכם כלים כדי שתבחנו אותנו ותראו שאנחנו עובדים בשבילכם", כך אמר הבוקר (ב') יו"ר יש עתיד יאיר לפיד במסיבת עיתונאים בה הציג את מצע המפלגה.

בתחילת דבריו התייחס לפיד לנאום הצפוי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס האמריקאי ואמר "ברגעים אלה בוושינגטון מתכונן ראש הממשלה לנאום שיגרום נזק לאינטרסים הישראלים ולמאבק בתוכניות גרעין האיראני. הנאום הזה בתזמון הזה ובדרך שבה הוא נתפר, כמו גנבים בלילה מאחורי גב הנשיא האמריקאי, יגרום לכך שלא יוטלו סנקציות נוספות וזה יקדם את איראן להפיכתה למדינת סף גרעינית. אין תקדים לכך שראש מדינה זרה מגיע לנאום נגד מדיניות הנשיא. זו הפרת כל כלל אפשרי ויהיה לזה מחיר", אמר לפיד והוסיף כי "הנאום הזה משמש את נתניהו לעוד מטרה: הוא מאפשר לו לחמוק מתפקידו האמיתי שזה ניהול מדינת ישראל. הנאומים הפכו תחליף לעשייה - יוקר מחיה - נתניהו נואם, דיור - נאום, מערכת הבריאות מתרסקת - נאום ארוך מהרגיל. נאומים הם חשוב זה חלק מתפקיד רה"מ אבל זה לא כל התפקיד… מבחן המעשה הוא מה שעומד בבסיס המצע שאנחנו מציגים היום כי הוא עונה על השאלה שכל מפלגה צריכה לענות - איזו מדינה אנחנו רוצים שתהיה כאן".

לפיד הציג את מצע המפלגה שלמעשה הוצג כבר בשבועות האחרונים בשורה של מסיבות עיתונאים קצרות שנערכו במקומות שונים בארץ. המצע מתייחס באופן מפורט לתוכניות המפלגה בתחום החברתי, כלכלי, מדיני, ביטחוני, בריאותי, בתחום התרבות הספורט איכות הסביבה ולמעשה מקיף את כלל התחומים.

עיקר המצע מבוסס על תוכניות שהמפלגה כבר החלה לקדם בממשלה ובכנסת הקודמים אך רבים מהם נתקעו בשל מחלוקות קואליציה או מחלוקות פרלמנטריות. באשר לשאלה כיצד יצליחו חברי הכנסת של יש עתיד לקדם בכנסת הבאה את כל אותן תוכניות בהן נכשלו עד כה, השיב לפיד כי הניסיון של השנתיים האחרונות יסייע והוסיף כי אינו מבין מדוע דווקא מי שמנסה לעשות הוא זה שמותקף בשאלות מהסוג הזה ולא מי שלא עושה דבר".