אאא

בראיון שהעניק אמש (שני) לסוכנות הידיעות רויטרס, התייחס נשיא ארה"ב ברק אובמה לנאומו של ראש ממשלת ישראל בקונגרס - שבועיים קודם הבחירות בישראל, ואמר כי הוא מפריע לניסיון לעצור את הגרעין האיראני. הנשיא הבטיח: "אעשה הכל כדי שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני". 

לדברי אובמה, "זו טעות שראש ממשלה של כל מדינה יבוא לדבר בקונגרס כמה שבועות לפני הבחירות. זה ייראה כאילו אנחנו לוקחים צד"

אובמה הוסיף ואמר כי "כשחתמנו על ההסכם הזמני, דבר שהביא להקפאת תוכנית הגרעין האיראנית, צמצמנו את משך הזמן להשגת הנשק הגרעיני. כבר אז נתניהו אמר, למרות שהצלחנו להגיע להסכם, שזה הסכם רע. עובדה ברורה שאיראן לא התקדמה מאז נחתם ההסכם הזמני. לא רק שהיא לא התקדמה גם יש לנו עוד מודיעין שצברנו שמאשש את זה".

"הנאום לא יגרום נזק קבוע ליחסי ישראל ארה"ב" אמר נשיא ארה"ב, "אך הוא מסיט את תשומת הלב מהדברים שבאמת צריך להתמקד בהם - איך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני".

מוקדם יותר תקפו בבית הלבן בחריפות את כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחשוף פרטים מסווגים מהשיחות בין המעצמות לאיראן בנאומו מחר בקונגרס. דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר בתדרוך לכתבים, כי במידה ונתניהו יחשוף פרטים מההסכם המתגבש זו תהיה בגידה: "שחרור של מידע כזה שסופק לישראל במסגרת תדרוכים מסווגים המתבצעים באופן שגרתי, יהיה בבחינת בגידה באמון הקיים בין שתי המדינות". 

נאום נתניהו באייפ"ק (מתוך עמוד הפייסבוק של נתניהו)

ארנסט הסיף ואמר כי "טענה זו תהיה נכונה גם במידה והישראלים יטענו שהשיגו את המידע מגורם אחר". עם זאת, לדברי ארנסט, "נתניהו צריך לקבל החלטות שתואמות את רצונותיו. כך הוא תמיד נהג, גם ברגעים שבהם היו לנו חילוקי דעות". ארנסט טען כי גם נתניהו עצמו לא הציג את המתווה הנכון להתמודדות עם סוגיית הגרעין האיראנית: "גם אופציה צבאית לא בהכרח תביא לתוצאה הרצויה".

"לפעמים חלקנו על האופן שבו ישראל פעלה ברצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן, אך תמיד אמרנו כי עליה להגן על עצמה" אמר ארנסט והוסיף, "אנחנו מאמינים שנתניהו צריך לנהוג באופן שבו הוא רואה לנכון. למרות חילוקי הדעות, לא נדרדר את היחסים לכדי פוליטיזציה".

במקביל, בבית הלבן הכחישו את הדיווחים לפיהם בארצות הברית שוקלים לקצץ חלק מהסיוע הביטחוני לישראל, זאת על רקע נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מחר בפני הקונגרס. דוברת המועצה לביטחון לאומי, ברנדט מיהן, הבהירה באופן חד משמעי כי "המידע בנושא שגוי".