אאא

המחנה הציוני הציג היום את המצע המלא שלו, שגובש על ידי צוות בראשות ח"כ נחמן שי, בהשתתפות המועמד גלעד קריב והח"כ לשעבר מלי פולישוק בלוך. בתחום הכלכלי, המצע כולל סעיפים שאינם כלולים בתוכנית הכלכלית שגיבש מועמד המפלגה לתפקיד שר האוצר, פרופ' מנואל טרכטנברג. ביניהם: בניית דיור ציבורי, הפחתת מע"מ על מוצרי יסוד, הגדלת התקציב עד ל-42% מהתוצר (לעומת 40% אצל טרכטנברג), תוכנית חומש לפיתוח הפריפריה וחקיקה המקדמת את זכות ההתאגדות.

המצע, שהוצג רק תשעה ימים לפני הבחירות, קיבל את אישורם של ראשי המפלגה, יצחק הרצוג וציפי לבני. בצוות המצע הסבירו כי הפערים לעומת תוכניתו של טרכטנברג נובעים מכך שטרכטנברג גיבש תוכנית עבודה לשנתיים הקרובות המבוססת על מקורות מימון מוגדרים, ואילו המצע כולל תוכניות שהממשלה תבקש למצוא להן מקורות מימון. "עבדנו צמוד מאוד לתוכנית של טרכטנברג", אמר לכלכליסט נחמן שי, "אך כשר אוצר הוא יצטרך ליישם גם את התוכניות האלה. מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי יסוד הוא דבר שחשוב באופן ספציפי להרצוג ולבני". לדבריו, כל סעיפי המצע התקבלו על ידי טרכטנברג.

"נתניהו כשל ואינו מציג מצע. מולו יש ברירה אחת – המצע של המחנה הציוני", אמר יו"ר המחנה הציוני והמועמד לראשות הממשלה, יצחק הרצוג. "רק ראש ממשלה יכול ליישם תוכניות שמפורטות במצע. אני ביצועיסט ובמאה הימים הראשונים איישם שלושה עקרונות: תוכנית טרכטנברג שתיתן מענה למשבר הדיור, הידוק היחסים עם האמריקאים, והתנעת תהליך מדיני על בסיס פלטפורמה אזורית. אביא שינוי של רוגע, אחדות ותקווה שהאזרחים זקוקים לו".

לבני הוסיפה כי "למצע אין סיסמה אלא תוכנית מפורטת לממשלה שהרצוג יקים לאחר הבחירות. ישראל זקוקה לא רק למנהיג שמשתף את הציבור בפחדיו ומאחד את העם נגד האויבים, אלא במנהיגות של חזון שתכוון את ישראל. חזון שתי מדינות הלאום הוא אינטרס ישראלי. לא טובה לפלסטינים או לנשיא ארצות הברית. נדע להיאבק גם נגד חזית הטרור וגם נגד החזית המדינית". היא הוסיפה כי "המילה שלום הפכה למילה גסה בבחירות הקודמות, ובבחירות הבאות גם המילה דמוקרטיה כבר תהפוך לגסה אם הם ינצחו". היא אמרה שייפסק התקצוב להתנחלויות המבודדות "שבגללו אלה שצריכים לא מקבלים מספיק".

המצע הכלכלי כולל את כל תוכניתו של טרכטנברג, אך כאמור מוסיף עליה צעדים כמו מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי יסוד, גיבוש תוכנית ממשלתית לחיסכון לכל ילד - מעין מקבילה לפיקדון השחרור לחיילים שייחסך לכל ילד, תוכנית לרפורמה בביטוח הלאומי (שאינה מפורטת), גיבוש תוכנית לאומית לביטוח סיעודי לכל האזרחים, קביעת כללים להפרטה של נכסי ציבור כך שישמשו לטובת הציבור - ובכך גם הגנה על זכויות עובדים, הפחתת עמלות הבנקים, קביעת יחס התקציב ל-40% מהתוצר תוך ניסיון להגדילו ל-41%-42%, וסעיף על קידום התאגדות עובדים - עיגון בחקיקה של תקדימי הפסיקה בתחום, שאוסרים למשל על מעסיק להפריע להתאגדות עובדיו. בנוסף המפלגה מתחייבת לגבש תוכנית חומש להעצמת ערי פיתוח ויישובים בפריפריה מכל המגזרים.

המפלגה אינה מציינת את עלות הצעדים האלה.