העונש שקיבל הנהג עם הטלית והתפילין
 
אאא

קנס הטלית: עדי טויטו, תלמיד ישיבה מדרום הארץ, לא שיער כי בעקבות נסיעה תמימה ברכבו כשהוא עטור בטלית ותפילין הוא ייקנס ורשיונו יפסל, והוא יהפוך לסיפור שמסעיר את המגזר החרדי. 

   קרא עוד:

בראיון ראשון עם "כיכר השבת", הוא מציג את גרסתו המלאה לקנס, מסביר מדוע נעדר מהדיון ומביע את דעתו על המחאה שמתארגנת לטובתו. ובד בבד הוא מביע תקווה כי בית המשפט יהפוך את ההחלטה ויזכה אותו מאישום.

"אני לא חושב שפסק הדין צודק, ממש לא, משום שהשוטר שעצר אותי ממש הגזים עם תיאור המצב", אומר טויטו אך מסרב להרחיב באשר למקרה עצמו בו נתפס נוהג עם הטלית ומציין כי יסביר את המקרה בפני השופט.

את סיבת היעדרותו מהדיון בבית המשפט, מנמק הנהג בכך שהיה טרוד בחג הפורים: "מכיוון שאני לא הולך לפי התאריך הלועזי, לא ידעתי שמועד המשפט הגיע. אני תלמיד ישיבה וחג הפורים השכיח ממני את העובדה שתאריך המשפט הגיע".

הנהג מספר כיצד נודע לו על קיום המשפט - רגע אחרי: "חבר שלי שאל אותי 'תגיד, עדי לא אמור היה להיות לך דיון בבית המשפט?'. השבתי לו בתמיהה: 'מה הקשר?', והוא טען שראה את הדו"ח ברכבי, ואת התאריך".

אלא שהתזכורת הזאת הייתה מאוחרת מידי. שופטת בית המשפט לתעבורה שרון לארי-בבלי, גזרה את דינו ללא נוכחותו וקבעה כי עליו לשלם קנס כספי בסך אלף שקלים, וכן פסילה מלקבל או להחזיק רישיון נהיגה לתקופה של ארבעה חודשים ופסילה דומה על תנאי למשך שלושה חודשים.

"היא החליטה שמכיוון שלא באתי לדיון היא גוזרת את הדין בלעדיי", הוא אומר, "אני מקווה שאחרי שאגיש את הערעור הכול יסתיים בנחת, בשלום ושלווה". טוויטו מוסיף ומספר כי הרישיון חשוב לו מאוד מאחר ובאמצעותו הוא מסיע את אבא שלו החולה.

באשר להצעת מחאתו של הסופר חיים ולדר לקבוע יום בו כל החרדים ייסעו עטופים בטלית ועטורים בתפילין לראשם, הוא מסתייג מכך באופן נחרץ: "אני ממש לא תומך בזה. אסור לעשות דבר עד שיתקיים הדיון בערעור שבו אסביר לה את המצב המשפחתי. במידה ואז השופטת לא תקבל, נחשוב על צעדי מחאה".

בשיחה עם "כיכר השבת", אמר ולדר כי "מוטב שהחרדים יעשו לכך סוף ויקיימו יום מחאה שבו כולם ינהגו עטופים בטלית ועטורים בתפילין לראשם. אני חושב שצריך כמובן לעשות בכפוף להלכה. ההצעה היא שצריך לשים לשופטים גבול על ידי כך שכולם ינהגו ביום בהיר עטופים בטלית".

ולדר טוען כי המסר יהיה שהשופטים "לא יקבעו לנו מה מותר ומה אסור אלא הרבנים". ולדר מזכיר כי "כמו בפרשת עמנואל, המונים קיימו הפגנה בגלל שהשופטים אמרו שהם הקובעים ולא הרבנים, כך צריך להיות כאן".

על טענתה של הפרקליטות כי הטלית והתפילין גרמו לנהג להיסח הדעת אומר ולדר כי "אין קשר. אין בעיה לנהוג עם הטלית הראש, זה לא מסיח את הדעת. זכותו של כל נהג לנהוג עם טלית לראשו".

עו"ד רוני פאלוך, העוסק בתחום התעבורה, אמר ל"כיכר השבת" כי "פסק הדין ניתן בהיעדרו של הנהג ובעת שלא היה מיוצג, כך ש'לא ניתן לו יומו בבית המשפט', בהחלט יתכן ולו היה מופיע בבית המשפט הכרעת הדין הייתה שונה, וכתוצאה מכך ובלי קשר גם גזר הדין, הנאשם "חטף" יותר על כך שהתעלם מהדיון מעצם תנאי נהיגתו".

"נהיגה בטלית ותפילין כשלעצמה אינה עבירה, ולא תוכרז כעבירה, צריך לשמוע את עמדת התביעה מה היו נסיבות העבירה באותה עת". יחד עם זאת אומר פאלוך כי "אין כל היתר חוקי ומוסרי להחזיק בנהיגה סידור". 

בגזר הדין כתבה השופטת: "על פי נסיבות הדו"ח, הנאשם נהג תוך שהוא מניח בתפילין, אוחז בסידור ועל ראשו טלית המסתירה את שדה ראייתו. אין ספק כי מדובר בנהיגה באופן שמסכן את משתמשי הדרך. ספק בעיני אם התפילה במקרה זה הייתה מסייעת. אין מנוס מהטלת עונש העולה על עונש המינימום הקבוע בחוק", דברי השופטת.