אאא

ליצמן לא רוצה לשבת עם לפיד - גם אם יוותר על הסנקציות: שעה קלה לאחר הצהרת יו"ר 'יש עתיד' הערב (שלישי) כי לא התעקש על הסנקציות הפליליות ורמיזתו כי יוותר עליהן, הודיע ח"כ יעקב ליצמן כי גם אם לפיד יחליט לבטל את הסנקציות - הוא יסרב לשבת לצידו בממשלה אחת. לדבריו: "הוא צריך לשבת באופוזיציה, ולשבח את לומדי התורה". 

"אמרו לי שיאיר לפיד רוצה לחזור בתשובה. זה לא נקרא לחזור בתשובה. הוא שכח מה שהוא עשה לנו שנתיים. אני אגיש לו את החשבון על כל הדברים" אמר ליצמן בשיחה עם כתב "כיכר השבת".

"אם לפיד רוצה לחזור בתשובה אז הוא צריך לחזור בתשובה באותו מקום שהוא חטא. לשבת שנתיים או ארבע שנים באופוזיציה, לשבח את לומדי התורה ולתמוך בכל דבר שנוגע לתקציבי הישיבות ובקצבאות הילדים. אז נדע שהוא חזר בתשובה וקדנציה אחר כך אולי נסכים". 

ליצמן הצהיר כי לא יישב עם לפיד בקדנציה הקרובה, גם אם יסכים לבטל את סעיף הסנקציות הפליליות מחוק הגיוס. 

בראיון לעיתונאי בן כספית ב"עושים סדר" בערוץ 2 אמר מוקדם יותר היום יאיר לפיד כי מפלגתו לא התעקשה על סנקציות פליליות, זאת ככל הנראה לאחר שהבין כי בכדי להקים ממשלה חלופית לבנימין נתניהו הוא חייב את המפלגות החרדיות שמתעקשות לבטל את הסעיף הבעייתי.

לפיד: "לא התעקשתי על הסנקציות" (מתוך "החינוכית")

"כשאני אומר שאני לא פוסל אף אחד אז אני לא פוסל אף אחד, אני נגד פסילות, אני נגד חרמות. זו תרבות פוליטית מכוערת" אמר לפיד. יוזכר, כי בממשלה האחרונה התעקש לפיד על הדרישה לא לצרף את המפלגות החרדיות, באומרו כי אינו מוכן להצטלם בתמונת הממשלה בבית הנשיא עם המפלגות החרדיות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני אמרתי מעל בימת הכנסת, סנקציות פליליות הן לא מטרה בשבילי, אנחנו לא דרשנו את זה מעולם, אנחנו כשהבאנו את החוק לכנסת הבאנו רק סנקציות כלכליות, אני חושב שזה יותר יעיל. מי שהביא את הסנקציות הפליליות זה היועץ המשפטי לממשלה, שאמר שהחוק לא יעבור בג"ץ בלי זה, אני מבחינתי תנסו..." הוסיף לפיד.

יצוין, כי דבריו של לפיד, לכאורה, אינם נכונים. שכן 'יש עתיד' היא זו שהתעקשה על הסנקציות הפליליות בוועדת שקד. בשעות שלאחר אישור סעיף הסנקציות הפליליות בוועדה חגג לפיד: "העובדות פשוטות: יש סנקציות פליליות, יש חוק גיוס, יש שינוי היסטורי. מותר לפעמים גם פשוט לשמוח".

ביום שלאחר מכן כינס לפיד ויו"ר הסיעה שלו ח"כ עופר שלח מסיבת עיתונאים בה התייחס שלח לסנקציות הפליליות ואמר: "אני רוצה להבהיר על הסעיף הזה כדי להסביר על מה התעקשנו. מה שהתעקשנו עליו הוא ניסוח שבעצם מייצר, ב - 30 ביוני 2017 אם לא יגיעו חרדים במספר שהוא מהותי ודרמטי הרבה יותר גדול ממה שאנחנו מכירים היום, באופן אוטומטי תוחל חוק שירות חובה, על זה נלחמנו עד הרגע האחרון" - מה שאומר שתלמידי הישיבות ייכלאו בבתי כלא הצבאיים.

יותר מכך, כאשר היה ספק אם הסנקציות הפליליות יאושרו בוועדה, כינס לפיד מסיבת עיתונאים והצהיר: "בסוף זה יהיה, לי אין התלבטויות, אמרתי מראש; אם לא יהיה שוויון בנטל וחוק שירות ביטחון (סנקציות פליליות. י-כ) לא יחול על כולם אנחנו נפרוש מהממשלה, אנחנו עד הסוף בעניין הזה".