אאא

שלושה ישראלים מדורגים ברשימת עשרת היהלומנים העשירים בעולם, שפרסם אתר WealthX.com. העשיר ביותר ביניהם הוא בני שטיינמץ שדורג במקום השני אחרי צ'נג יו טנג הסיני. הישראלים הנוספים הם דן גרטלר ולב לבייב.

רשימת העשירים אינה מורכבת רק מאספנים וסוחרים, אלא גם מבעלי עסקים ומשקיעים, שהרוויחו ממכרות היהלומים הגדולים בעולם.

צ'נג הסיני (89) מדורג ראשון עם שווי הון של 14.6 מיליארד דולר. הוא האסייתי היחיד ברשימה והמבוגר ביותר. כיום הוא מכהן יו"ר של כבוד של קמעונאית התכשיטים הגדולה בעולם, צ'או טאי פוק. מלבד 1,800 חנויות התכשיטים שבבעלותו, לצ'נג גם השקעות בנדל"ן, קמעונות, מלונות וחברות תשתיות.

שטיינמץ (59) הישראלי מדורג כאמור שני. שטיינמץ , שהונו נאמד ב-2.9 מיליארד דולר, ירש את חברת היהלומים המשפחתית מאביו, אך הוא גם ייסד את BSGR, שבבעלותו חברת היהלומים אוקטי (Octea Diamond Group), שפועלת בסיירה ליאון. החברה ליטשה כמה מהיהלומים המפורסמים בעולם, כולל יהלום מילניום סטאר של דה בירס ב-203.04 קראט, שהעבודה עליו ארכה שלוש שנים. יהלום מפורסם נוסף הוא שטיינמץ פינק, שהוא יהלום ב-59.6 קראט בשווי 100 מיליון דולר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: אוראל כהן )
דן גרטלר, במקום השלישי (צילום: י' בלינקו, אתר חב"ד COL)
הגדלה

המקום השלישי שייך אף הוא לישראלי – דן גרטלר (41). הוא נהנה מתואר המיליארדר הצעיר ביותר ברשימה, והונו עומד על 1.49 מיליארד דולר. גרטלר הרוויח את הונו מהשקעה ביהלומים ובמכרות נחושת ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. הוא המייסד והנשיא של דן גרטלר אינטרנשיונל גרופ.

הנציגות הישראלית האחרונה שייכת ללב לבייב, שדורג במקום ה-7. לבייב (59) הרוויח את הונו מכרייה ומסחר ביהלומים ברוסיה ובמדינות אפריקה. בנוסף לעסקי היהלומים שלו, ללבייב השקעות גם בנדל"ן, בתיירות ובבנייה. הונו עומד על 1.16 מיליארד דולר.

 (צילום: אוראל כהן )
לב לבייב, החרדי השני ברשימה (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
הגדלה

שאר העשירייה מורכבת מבני הזוג לורנס ואן – מארי גראף, מייסדי רשת גראף דיימונדס שידועה בשל האבנים הענקיים והנדירים שלה, המדורגים במקומות ה-4 וה-5. במקום השישי שוכן ג'ורג' ניקולס הייק (60), בנו של מייסד חברת סווטש, המכהן כיום כמנכ"ל החברה. אץ העשירייה משלימים יורג בוכרר השוויצרי במקום התשיעי ופרד ורוברט פאייז מואווד, במקומות השמיני והעשירי, בהתאמה, הנציגים של משפחת היהלומנים הלבנונית.