אאא

כמידי שנה, גם השנה צפויים רבבות מתפללים מהארץ והעולם לעלות לציונו של רבי נחמן מברסלב באומן שבאוקראינה, לקראת ראש השנה וחג השבועות הבעל"ט. לקראת העלייה לציון, מתברר כי שוב מנסים ארגונים בעלי אג'נדה לאומנית וגזענית לייצר פרובוקציות בסמוך לציון רבי נחמן מברסלב זצ"ל בעיר אומן.

מזה שנים שחסידי ברסלב נאלצים להתמודד עם קבוצות שוליות באוכלוסיה המקומית, ארגונים ששמו להם למטרה לצבור כח פוליטי ו"לתפוס כותרות" על גבם של חסידי ברסלב. ארגונים אלו ואחרים המשויכים במישרין או בעקיפין למפלגת "סבאבודה" (חירות). מפלגה לאומנית ימנית קיצונית שמנהיגיה ידועים בהתבטאותיהם הגזעניות והאנטישמיות.

לפני כמה שנים נאלצו החסידים להעתיק את מקום תפילת ה"תשליך" המסורתית באגם הסמוך לציון, בעקבות צלב גדל מימדים שהציבו שם אותם ארגונים. זאת מלבד שנים של נסיונות לעורר הפגנות קטנות (נסיונות שב״ה כמעט ולא צולחים, עקב האהדה שרוחשים המקומיים לחסידים), תלונות קנטרניות לרשויות על אי אכיפת חוקים כביכול מצד החסידים וכו׳.

מטרתם של הפעילים כמובן לסכסך בין הרשויות לבין החסידים עולי הרגל וע״י כך להוות צד שלישי בעל כח פוליטי. השנה, כפי הנראה מתוכננת מצידם עוד פרובוקציה צינית ומכוערת מקודמותיה.

חוגגים באומן, ארכיון (צילום: חיים בר)

כידוע, רבי נחמן מברסלב, ע"פ בקשתו וצוואתו קבור בצמוד לקבר אחים בו טמונים כ-30,000 יהודי העיר אומן אשר נרצחו בפרעות תמוז תקכ"ח בידי ה"היידמאקים" ומנהיגם איוון גאנטה.

סמוך לציונו של רבי נחמן וקברי רבבות הקדושים, הולכת ונבנית בימים אלו - ע״י אותם ארגונים, אנדרטה גדולה ומפוארת לזכרו של "הגיבור הלאומי" האוקראיני, מנהיג הקוזאקים איוון גאנטה, שהוציא את הפקודה להרג רבבות היהודים.

הרב צבי לוינגר, מתושבי הקהילה היהודית באומן מסר ל'כיכר השבת': "חסידי ברסלב, שרבים מהם צאצאים של אותם קרבנות הקדושים מזועזעים מעצם הרעיון להציב אנדרטה לרוצח מול קברי הנרצחים. ובעיקר חוששים מפרובוקציות מתוכננות ויזומות מצידם כגון פגיעה או היזק לאנדרטה בכדי להאשים את החסידים במעשה".

"הגשנו מכתב לרשויות העיר והמחוז בבקשה מנומקת לעצור לעת עתה את המשך הקמת האנדרטה, בכדי להימנע ממצב שח"ו יאשימו אי מי מן החסידים בפגיעה באנדרטה".